President Alar Karis Latitude59 konverentsi avamisel: see on innovatsiooni pidu, julgete ideede säde ja kutse unistada suurelt
22.05.2025

FOTO: Natalie Pastakeda/Vita Pictura
On tõeline rõõm avada see säravate mõtete, julgete mõtlejate ja kirglike unistajate kokkusaamine.
Latitude59 on innovatsiooni pidu, julgete ideede säde ja kutse unistada suurelt. Siin ei mõtle me üksnes tulevikust – vaid sellest, kuidas me seda üheskoos loome.
Elame huvitaval ja samas väljakutseid täis ajal. Globaalset majandust on raputanud järjestikused kriisid – pandeemiad, energiakindluse probleemid ja geopoliitiliste jõujoonte muutused. Ning üha enam näeme, kuidas vaba maailmakaubandus tasapisi laguneb, kuna kehtestatakse uusi piiranguid ja takistusi.
Jah, mõned neist takistustest võivad lühiajaliselt pakkuda võimalusi. Kuid ärgem kaotagem silmist suuremat pilti. Kaubandustõkked pärsivad ettevõtlust, piiravad turupotentsiaali ja teevad meid kõiki vaesemaks. Seetõttu peame Euroopas suurendama oma konkurentsivõimet – ning tehnoloogiasektor on üks meie tugevamaid edasiviivaid jõude.
See konverents on võimalus vallandada meie kujutlusvõime. Unistagem tehnoloogiatest ja lahendustest, mis täna võivad tunduda julged või isegi võimatud – kuid mis julguse ja koostöö abil võivad homme olla reaalsus.
Eesti enda arengulugu tõestab, mis on võimalik. Oleme digitaalne ühiskond, kus pea kõik avalikud teenused on vaid paari kliki kaugusel. Aga see ei juhtunud iseenesest – see juhtus, kuna avalik ja erasektor tegid koostööd. Ja nüüd aitavad Eesti tehnoloogiaettevõtted teistelgi riikidel digitaliseeruda.
Alles eile oli meil au tervitada Botswana presidenti. Ja tõepoolest – Botswana maksuadministreerimine toimib digitaalsel platvormil, mille on arendanud Eesti ettevõtted. Kolmkümmend aastat tagasi oleks seegi tundunud kättesaamatu. Täna on see uus normaalsus.
Oleme ümber mõtestamas ka haridust. Eesti käivitas tehisintellekti programmi "AI Hüpe", mille eesmärk on tuua AI-tööriistad gümnaasiumiklassidesse ja koolitada õpetajaid nende kasutamises.
Meie õpilased puutuvad AI-ga juba kokku – nüüd aitame neil seda teha viisil, mis toetab õppimist ja avab uusi võimalusi.
Ehkki Eesti kuulub maailmas hariduse vallas tippude hulka – näiteks PISA edetabelis –, ei jää me loorberitele puhkama. Me liigume edasi, uskudes, et järgmine põlvkond väärib veel paremat.
Küsin nüüd: kas suudame luua digilahendusi, mis tugevdavad Euroopa ühtset turgu?
Kogu liikmesriike hõlmav ulatuslik reform võib võtta aastakümneid. Kuid digitaalsed uuendused võivad meid sihile viia kiiremini. Kuidas lihtsustada ettevõtete laienemist piiriüleselt? Kuidas parandada krediidile ligipääsu teistes liikmesriikides, isegi kui tõeline kapitaliturgude liit on alles loomisel?
Need pole pelgalt poliitikaküsimused – need on disainiväljakutsed kõigile siin ruumis viibivatele uuendajatele ja tehnoloogidele.
On veel üks valdkond, kus vajame läbimurret: andmete kasutamine. Liiga sageli seisab avalik sektor või teadlased silmitsi suuremate takistustega kui tehnoloogiaettevõtted. Sotsiaalmeediaplatvormid teavad meist uskumatult palju.
Andmekaitsemääruste eesmärk oli taltsutada suurkorporatsioonide võimu – takistada neil piiramatult meie andmeid kogumast. See oli igati õiglane eesmärk.
Aga praktikas on just avalik sektor sageli jäänud kõige enam piirangute kätte. Selle asemel, et luua aus konkurents, on reeglid vahel hoopis takistanud neid, kes püüavad tegutseda avalikes huvides.
Küsigem siis: kas suudame ehitada tuleviku, kus valitsused kasutavad andmeid sama tõhusalt – ja vastutustundlikult – kui erasektor? Kas suhtlus avalike teenustega võib olla sama sujuv ja isikupärastatud kui reklaamil klõpsamine?
Kui kasutame andmeid targalt, suudame teha paremaid otsuseid, automatiseerida protsesse ja pakkuda inimestele paremaid tulemusi. See ei tähenda privaatsusest loobumist. See tähendab nutikat, turvalist ja õigusi austavat juhtimist.
Ja kui mõtleme, kuidas tehnoloogia saab muuta meie igapäevaelu, küsigem ka: kuidas saab tehnoloogia tugevdada meie turvatunnet? Kuidas saab digitaalne innovatsioon toetada tugevamat ja vastupidavamat Euroopat?
Siin astub mängu kaitsesektor. Uued tehnoloogiad muudavad kiiresti kaitse- ja julgeolekutulevikku.
See sama loov vaim, mis toidab meie iduettevõtteid, saab aidata luua lahendusi, mis tugevdavad heidutust, suurendavad vastupidavust ja kaitsevad väärtusi, mida kalliks peame. Küsimus ei ole enam, kas me saame panustada, vaid kui kiiresti ja kui julgelt me seda teha tahame.
Veel kord – tere tulemast Eestisse ja Latitude59 konverentsile!
Aitäh!