President Alar Karise tervitus noore teadlase preemiate üleandmisel
23.05.2023
FOTO: Raigo Pajula
Lugupeetud laureaadid! Austatud rahastajad! Head külalised!
Mis on teadlase töö tulemus? Esmajoones muidugi parem arusaam maailmast ja uudsed ideed. Seejärel võib nimetada mõõdetavaid ühikuid nagu artiklid ja patendid. Ja viimaks saame rääkida maailma muutvast mõjust. Ideed ja avastused saavutavad oma täieliku mõju vaid siis, kui on rakendatud ühiskonna paremaks, tervemaks ja targemaks muutmisse teenistusse.
Nobeli preemiaid ei anta välja neile, kelle artikleid on kõige rohkem viidatud. Rootsi töösturi soovi kohaselt pärjatakse hoopis neid, kelle teadustöö on inimkonnale pakkunud suurimat kasu.
Presidendi noore teadlase preemia statuudis ei ole kirjas, mille eest seda antakse. Ja väga hea, et ei ole. See on andnud meile vabaduse tunnustada eri viise, kuidas olla teadlasena tulemuslik ja mõjukas, seda juba oma karjääri alguses.
Meie tänaste laureaatide teaduslikus tasemes ei saa keegi kahelda. Neid ühendab ka uuenduslike võtete ja lähenemiste kasutamine oma valdkonnas. Selle kõige tulemused on ühiskonnas käega katsutavad: nutikam meditsiin ja puhtam keskkond.
Teadust ei tehta preemiate pärast. Aga iga tunnustust saab võtta märgina, et suund, mille olete valinud, on õige. Et teie töö on ühiskonnale väärtuslik. Loodan, et teie eeskuju inspireerib teisi noori valima teaduse teed ja näitab kogu ühiskonnale, miks vajame meie oma tippteadust.
Suur tänu ja põnevaid uurimisküsimusi tulevikuks!