- Reset + Prindi

Brigaadikindrali auastme üleandmisel Rauno Sirgile

Brigaadikindrali auastme üleandmisel Rauno Sirgile © Mattias Tammet/presidendi kantselei

23.02.2021

Austatud kindralid ja kolonel Sirk, daamid ja härrad!

Väheteadlikel inimestel on aeg-ajalt kombeks teha nalju „Eesti õhuväe hävituslennukite ja strateegiliste pommitajate“ üle. Kolonel Sirk – olen kindel, et oled veerand sajandiga kõik need naljad ära kuulnud. Aga meie teame, et tegelikult on need lennuvahendid meil päriselt olemas. Meil on vägagi võimas õhuvägi, mis hävituslennukitega opereerib Eesti pinnalt juba seitse aastat. Kui vaja, suudab Eesti õhuvägi vastu võtta ja lahingusse paisata ka ründelennukite eskadrille, 5. põlvkonna varg-hävitajaid, mehitamata luuredroone. Ja kui tarvis, siis juhime sihtmärgile ka  strateegilised pommitajad.

Seda kõike tagab meile ühest küljest liikmelisus maailma võimsaimas kaitsealliansis NATOs, teisalt aga Eesti õhuvägi, mis juhib õhuoperatsioone meie taevas, toodab nii meile kui liitlastele Laadoga järveni ulatuvat õhuseirepilti ning peab üleval maailma ühte moodsaimat, Ämari lennubaasi.

Härra kolonel, just sinu baasiülemaks oleku ajal 2014. aastal, ootamatult ja plaaniväliselt, suutis Ämari hakata liitlaste hävitajaid võõrustama ööpäevaringelt, 365 päeva aastas.

Kaasaegse ohvitserina pole sa ära öelnud ka väljakutsetest väljaspool oma tavapärast keskkonda. Soovin sind tänada selle eest, et võtsid viie aasta eest endale ebapopulaarse ülesande panna käima Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus. Jah, kõik ei sugugi libedalt, iga algus ongi raske. Eriti projekti puhul, millesse uskujaid oli toona vähe. Kuid täna teame ja näeme, et ministeeriumi ja kaitseväe hangete ja taristuarenduse koondamine ühte asutusse on ennast igati õigustanud, toonud efektiivsust ning taganud nähtavuse ja läbipaistvuse. Ja seda kõike ka tänu sinu tööle. 

Täna sulle antav brigaadikindrali auaste ei ole mitte ainult tunnustus senise teenistuse eest või koosseisutabeli viimine kooskõlla reaalsusega, mida ta ka on. Aga see on ka märk sellest, kui tõsiselt suhtub Eesti riik taevasse kui sõjapidamise domeeni. Ja see omakorda on ka märk Eesti riigi enda tõsiseltvõetavusest.

Soovin õnne uue auastme puhul ning jõudu ja edu Eesti õhuväe arendamisel!