- Reset + Prindi

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilvese postmargi esitlusel Kadriorus

Saja-aastase Eesti Vabariigi riigipeade margisari jõudis lõpule president Toomas Hendrik Ilvesele pühendatud postmargiga.
Saja-aastase Eesti Vabariigi riigipeade margisari jõudis lõpule president Toomas Hendrik Ilvesele pühendatud postmargiga.
© Mattias Tammet/Vabariigi Presidendi Kantselei

20.12.2018

Saja-aastase Eesti Vabariigi riigipeade margisari jõuab lõpule president Toomas Hendrik Ilvesele pühendatud postmargiga. See on sobilik aeg, sest meie hea sõber tähistab peatselt oma 65. sünnipäeva ja palju õnne sünnipäevaks Toomas Hendrikule.

President Ilvese margil võiks ehk kujutada mikrokiipi või Mulgi kuube, mille äär on kaunistatud mikrokiibiga. Need on vaid välised märgid. Margil on see, mis tegelikult loeb – president Toomas Hendrik Ilves oma tuttava olekuga.

President Ilves on kogu aeg olnud kindel demokraatia ja isikuvabaduste eest seisja. Ta ei ole kunagi kõhelnud valimas julgelt poolt avatuse ja suletuse väärtuskonfliktis, valides vabaduse, võrdse kohtlemise ja demokraatlikud väärtused. Ta on teinud seda ka siis, kui see ei ole alati tema enda toetusele kõige paremini mõjunud. Selles on ta kindlasti ka mulle eeskujuks – me usume vabadusse ja välise ning sisemise vabaduse vahel on suur seos ja siin oleme me kõik president Ilvese õpilased.

Riigipeana tegutses ta välispoliitiliselt keerulisel ajal. Gruusia sõda 2008. aastal ja Ukrainas 2014. aastal alanud sündmused jäid president Ilvese presidentuuri aega. Sellel ajal, loomulikult ka nüüd ja edaspidi, oli meile eriti oluline nähtavalt ja usutavalt tugevdada liitlassuhteid ja öelda ka selgelt välja, et me usume neisse liitlassuhetesse, et me ei kõhkle. Ehk tema enda sõnadega Eesti väljakutsest: „/---/ näidata, et oleme tegijad, mitte eitajad; kaasarääkijad, mitte pidurdajad; et oleme lahendusi pakkuv, mitte ainult toetusi nooliv riik.“ Seda tööd tegi president Ilves innuga ja Eesti hoidis oma kohta rahvusvahelisel areenil kaasarääkijana, mitte minemakõndijana, osalejana, mitte uste paugutajana.

Ning muidugi meie e-Eesti maailmakaardile viimine. Näen siin ka täna inimesi, kes on selles protsessi koos Toomas Hendrik Ilvesega aktiivselt osalenud – te tegite kõik koos suuri asju ja ma loodan, et teeme suuri asju koos ka edaspidi.

Pea kuus aastat tagasi, vabariigi aastapäeval, kõneles president Ilves Eestist, kui metsmaasikavälust: „/---/ kui ta on kord olemas ja oma, siis on ta üks parimaid asju üldse. Meie kodu, meie Eesti ongi me metsmaasikavälu.“

Kallis Toomas Hendik, tervisi sulle siit metsmaasikavälult ja mul on hea meel, et selle margiseeria lõpetab just sulle pühendatud mark!