- Reset + Prindi

Narva Euroopa kultuuripealinnaks 2024 väljakuulutamisel

Narva Euroopa kultuuripealinnaks 2024 väljakuulutamisel
Riigipea Narva raekojas kõnelemas.
© Vabariigi Presidendi Kantselei

23.01.2018

Tere! Ja tõepoolest, nüüd see algab! Nüüd algab see teekond Narvale ja Narva elanikele ja kõigile neile, kes toetavad narvakaid sellel teel – kandideerimisel Euroopa kultuuripealinnaks.

Narva on vahva linn. Narva on tõeliselt tore koht. Narva on asukohaga, mis tundub väga põnev paljudele meie rahvusvahelistele koostööpartneritele, ajakirjanikele ja Narval on suur potentsiaal. Mina olen Narvas käinud väga palju, mul oli üks vanem sugulane, kes rääkis lõputuid lugusid sellest, kuidas oli kasvada Kreenholmi lapsena ja Narvas Eesti ajal. Seda kõike ei olnud enam Narvas, aga see oli inimeste hinges ja südames.

Hiljem, töötades Eesti Energias, käisin ma samuti päris palju Narvas ja tol ajal oli Narva üks selline koht, kus oli keeruline leida kohvikut või söögikohta. Me kõik teame, et täna on asjad Narvas juba palju paremini.

Kui me vaatame kasvõi siin teisele poole väljakut, siis seal on Tartu Ülikooli Narva kolledž, siin on palju ettevõtteid, mis on tekkinud viimastel aastatel, siin on uus promenaad ja bastionid, üle Euroopa tuntud underground muusikakultuuri esindusklubi RoRo klubi, EKA Narva kunstiresidentuur Kreenholmi hoones, Vaba Lava ja Linda2 arendus Baltijets tehases, Bazar arutelupäev ja Ideejazz. Peagi algab sellesama raekoja renoveerimine, kus me täna seisame ning töös on ka raekojaplatsi ümberehitus, rajamisel on Narva kergliiklusteed. Eesti Vabariik 100 juubelile pühendatud park on ühine algatus kodanikuühiskonna ja linna koostöös.

Näete siis. Narva inimesed on aastaid palju vaeva näinud ja lõpuks see vaev kokku annabki need tulemused, mida mitu minutit sai ette lugeda.

Seda loetelu võiks jätkata, aga ammendava ja lõpliku heade näidete nimekirja koostamise asemel tahaksin rõhutada seda, et kultuuripealinnaks kandideerimine ei tuleks kõne allagi, kui kõik need positiivsed algatused juba Narvas ei oleks käimas. Ilmselt ei oleks see teoks saanud, kui Tallinn Music Week'i meeskond Helen Sildna vedamisel ei oleks seda võtnud üheks oma südameasjaks.

Muidugi algab igasugune areng alati visioonist ja ma kutsun üles Narva inimesi, Narva ettevõtjaid, koolinoori ja pensionäre, linnavõimu ja vabakonda koos kasutama seda võimalust, mida kultuuripealinnaks kandideerimine linnale annab. Eelkõige võimalust enda jaoks mõelda, missugusena teie tahate näha tuleviku Narvat, kultuuripealinna Narvat, aga loomulikult Narvat pikemas perspektiivis. Tundub, et industriaalajastu on Euroopas üsna jäädavalt minevikuks saanud. Ja kui ta on Euroopas minevikku jäänud, siis on industriaalajastu tõenäoliselt lõppemas ka Narvas. Sest vähemalt sellisel kujul, kus on vaja hästi palju tööjõudu, kellele võibolla ei maksta väga head palka, sellisel kujul industriaalajastu tagasi ei tule. Nüüd on küsimus, mis ajastu Narvat ees ootab.

Ja Narva ei ole selle küsimuse ees üldse üksi. Terve Euroopa on täis selliseid linnu, kellel seisab ees enda ümbermõtestamine. Ka sellisena kõnetab Narva Euroopa kultuuripealinna kandidaadina väga paljusid Euroopa inimesi.

Narva eeldused ja potentsiaal on tegelikult muljetavaldavad. Asukoht kultuuride ja narratiivide ristteel – sellised kohad on läbi ajaloo silma paistnud loovuse ja leidlikkusega. Logistiline asukoht ja turismipotentsiaal. Väärikas ajalugu ja mitmekülgne kultuurikiht.

Kultuuripealinnaks kandideerimine, ning kui peaks õnnestuma ka Tartut ses pingutuses edestada, siis ka pealinna-aastaks valmistumine ja selle läbiviimine, annab võimaluse väga keskendunult ja eesmärgipäraselt see visioon ja plaan, mis oleks Narva sajandi keskpaigaks, läbi mõelda. See ei ole selline hägus 30 aasta otsa ja ääreta illusioon, vaid konkreetne ja raamistatud plaan. Minul isiklikult oleks väga kahju, kui seda võimalust hästi ära ei kasutataks. Aga samas olen ma täiesti veendunud, et Narva inimesed kasutavad selle võimaluse ära. See on linnajuhtide poolt julge ja otsustav samm ja see näitab, et Narva linna juhtidel on ambitsiooni.

Täna on sellel ettevõtmisel linnajuhtide toetus ja ma loodan, et niimoodi jääb see kogu selle perioodi vältel.

Eriti hea, et sellele kohale on konkurents – ka Tartu. Minul on ühtviisi hea meel, võitku kumb tahes. See on üks nendest olukordadest, kus kandideerimine on täpselt sama oluline, kui see, kui lõpuks tiitel saadakse. Kui mõlemad linnad seda kandideerimist tõsiselt võtavad, on sellest mõlemal ja kogu Eestil võita.

Ja mina usun, et mõlemad linnad teevad oma parima ja mõlemad linnad saavad selles protsessis paremaks. Oma linna tuleviku mõtestamine on ühe korraliku linnarahva ja linnavalitsuse ühine töö. See võistlus kultuuripealinnaks saamise nimel aitab loodetavasti ka rohkem selgeks mõelda, milline on meie kõigi tuleviku Narva.

Meie käest on küsitud väga palju seda küsimust „Is Narva next?" ja meie vastus on „Yes, Narva is next" – Narva on järgmine suur Eesti edulugu. See on Eesti kolmas linn. On aeg.