Kõned

Vabariigi President XIV Riigikogu esimesel istungil

Vabariigi President XIV Riigikogu esimesel istungil

Kallis Eesti rahvas, kallid XIV Riigikogu liikmed!

Ei ole vist mõtet keerutada, me seisame keeruliste aegade lävel. Nagu muide enamasti meie riigi ajaloo vältel. Meie asukoht maakaardil ja meie rahvaarv on paratamatult need tegurid, mis meie asjad enamasti igal ajal keerulisena hoiavad. Eksida on väga kerge ja ühe Euroopa väiksema riigina ei ole meil lihtsalt mitte kunagi niipalju strateegilist sügavust, et olla kindel – eksimused ei too kaasa ohtu meie kestma jäämisele.

Sellepärast peame olema siirad oma olukorra hinnangutes ja kõik koos ausalt otsima Eestile parimat tulevikku. Kõik koos, kõikide Eesti inimeste jaoks, kõikide eestlaste jaoks, kõikide teiste jaoks, kes ka Eestit kalliks peavad.

Ma olen väga nõus nendega, kes ütlevad, et see maja, mille me 30 aastaga kiiresti-kiiresti oleme suutnud valmis ehitada, on oma katusekorruselt ilusa vaatega ja võrdlemisi kenasti sisustatud. Aga igasse tuppa päike ei paista.
Ma mõistan neid, kes tahaksid selle ehitise maani maha lõhkuda ja otsast alata, lootes, et uues ehitises leidub neile mõni päikselisem nurk.

Meie ühiskonna areng viimase 30 aasta jooksul, millega oleme suutnud tagasi võtta oma okupatsioonist tingitud 50aastasest majanduslikust mahajäämusest umbes poole, on olnud kahtlemata edulugu.

04.04.2019

 

Uudised

Presidendid Kaljulaid ja Putin arutasid Moskvas kahe riigi omavahelisi suhteid

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Moskvas Vene Föderatsiooni president Vladimir Putiniga. Kohtumise peateemadeks olid kahe riigi omavahelised suhted, majanduskoostöö ning laiem rahvusvaheline olukord.
 
„Õigem on rääkida teineteisega kui teineteisest ja see on ka põhjus, miks tänane kohtumine toimus,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist ning lisas, et oluline on rääkida isegi siis, kui on juba ette teada, et mõnedes küsimustes on põhimõttelisi eriarvamusi. „Aga kahe naabri suhetes on alati ka teemasid, kus meie huvid langevad kokku ning kus me saame midagi ära teha oma inimeste ja ettevõtete jaoks.“

18.04.2019

 

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Jüri Ratase

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Jüri Ratase

President Kersti Kaljulaid kirjutas täna Portugalis alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas.

16.04.2019

 

Eesti ja Portugali riigipead arutasid võimalusi koostöö süvendamiseks

Eesti ja Portugali riigipead arutasid võimalusi koostöö süvendamiseks

Portugalis riigivisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna oma kolleegi Portugali presidendi Marcelo Rebelo de Sousaga. Peamisteks teemadeks, mida riigipead arutasid, olid võimalused kahe riigi koostöö süvendamiseks digiteemade ja e-riigi vallas, julgeolekuküsimused ning Euroopa Liidu tulevikku puudutav.

„Eestil ja Portugalil on palju ühist – mõlemad me riigid on uuenduslikud ja digilembesed, mõlemas nähakse Euroopa Liitu kui lahendust, mitte kui probleemi. Ja mõlemas riigis on selge arusaamine, et julgeolek on jagamatu ning hõlmab 360 kraadi meie ümber, lisaks ka kübersfääri,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Portugali kolleegiga. Vabariigi President tutvustas kohtumisel ka Eesti e-riigi võimalusi ja arengut.

16.04.2019