Kõned

Vabariigi President Riigikogu avaistungil

Vabariigi President Riigikogu avaistungil

Austatud Riigikogu liikmed,

President Rüütel, valitsuse liikmed,

head Eesti inimesed!

Oleme viimastel kuudel kuulnud palju kriitikat meie parlamendi suhtes, mida Riigikogu minu arvates pole ära teeninud. Kriitikat presidendivalimiste suhtes, mis ometigi kulgesid täpselt nii, nagu reeglid ette näevad. See kriitika oli põhjendamatu, te tegite oma töö hästi ja kiiresti. Parlamentaarne riik toimis, nagu pidi.

Osa sellest kriitikast tulenes protseduurireeglitest, mis ei ole praeguse valimiskorra jaoks lihtsalt optimaalsed. Neid reegleid saab Riigikogu vastavalt tajutud rahulolematusele kohendada ja ma loodan, et see saab tehtud. Eelmiste presidendivalimiste järel ei saanud. Oli karta, et tegemata töö tuleb kummitama. Tuligi.

Presidendikandidaatide registreerimise kuupäeva võiks tõepoolest tõsta kuu või paar varasemaks. Et sel mõte oleks, peab siis olema nimekiri lõplik. Valijameeste kogus võitku see, kel rohkem hääli nendelt, kes oma hääle anda soovisid. Kes ei soovinud, on jäänud vabatahtlikult kõrvale – mis sest, et justkui tulnud saali kohale. See on nende valik ja nende õigus, aga see ei saa mõjutada valimistulemust suuremal määral kui nende valik, kes on kandidaate kaalunud ja oma otsuse teinud. Ja kolmandaks – kohalikud omavalitsused väärivad suuremat esindatust valijameeste kogus.

Nii saab hõlpsasti taastada presidendivalimiste protseduuri usaldusväärsuse rahva silmis. Üsna vähe on ju tegelikult vaja muuta!

13.09.2021

 

Uudised

President Kaljulaid avas oma ametiaega kokku võtva fotonäituse

President Kersti Kaljulaid avas täna jääkeldri kõrval A. Weizenbergi tänaval oma ametiaega kokku võtva avaliku fotonäituse.

„Minu jaoks kannavad need pildid lisaks mälestustele paljudest kohtumistest ja tehtust ka tähendust nendest inimestest, kes on kõigi nende ametis oldud aastate vältel toetanud mind selles töös,“ sõnas president Kersti Kaljulaid.

17.09.2021

 

President Kaljulaid: usaldatava ühenduvuse põhimõtete loomisega annaks EL oma panuse üleilmsesse julgeolekusse

President Kaljulaid: usaldatava ühenduvuse põhimõtete loomisega annaks EL oma panuse üleilmsesse julgeolekusse

„Euroopa Liit on loodud demokraatlike väärtuste kaitseks ja seetõttu peaksime ka strateegilisest autonoomiast rääkides keskenduma üleilmsele inimõiguste kaitsele. Tuleb ka arvestada, et tänapäeval sõltume tehnoloogilistest võrkudest ja sellest, kes kontrollib meie igapäevaelu toimimise aluseks olevaid digitaalseid ühendusi, võib kujuneda 21. sajandi suurim konflikt. On oluline, et Euroopa Liit pühenduks usaldatava ühenduvuse loomisele ja kaitsmisele,“ lausus president Kaljulaid täna Roomas parlamentaalsete riikide riigipeade Arraiolose grupi kohtumisel.

15.09.2021

 

President Kaljulaid on töövisiidil Itaalias ja Saksamaal

President Kersti Kaljulaid on täna ja homme töövisiidil Itaalias, kus ta osaleb Arraiolose grupi riigipeade kohtumisel, kohtub ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni ning ÜRO Maailma Toiduprogrammi juhtidega ning külastab EL mereväeoperatsiooni EUNAVFOR Med/Irini peakorterit. Neljapäeval osaleb Vabariigi President Saksamaa ja Balti riikide presidentide kohtumisel Berliinis. 

14.09.2021