Kõned

Vabariigi President võidupüha paraadil Tartus

Head kaitseliitlased, hea Eesti rahvas siin Tartus ja kõigis kodudes!

„Kord nägin, et Elva silla juures seisab lääne pool raudteed üks suure habemega maamees hobusega ja jagab midagi ümberseisjatele. Läksin vaatama. Reel asus kahekümne viie toobiline piimanõu, milles oli rohkete pekitükkidega jahukaste. Oli ka õnne sellest osa saada.“

Nii kirjeldas ühte päeva Vabadussõjas soomusrongil number 2 võidelnud Ilmar Raamot. Vabadussõjas, mille lõpuni oli täna 100 aastat tagasi jäänud veel pisut rohkem kui kuus kuud.
Pikka ja rasket, aga ikkagi juba väga lootusrikast kuud.

Sõdur vajab võitlemiseks mitte ainult püsse ja padruneid, vaid ka sooja kõhutäit. Meie Vabadussõja alguses oli rahvaväel puudus peaaegu kõigest. Ja tihti oli see just tavaliste inimeste toiduabi, mis Vabadussõja esimestel kuudel meie sõjameeste kõhtu täitis, jah vabadussõda ei võitnud rindesõdurid üksinda, vaid ka sõjaväele voorivankri andnud talumees, tagalas korda hoidnud kaitseliitlane, sõduritele vormiriideid õmmelnud rätsep, haavatute eest hoolitsenud halastajaõde. Vabadussõja võitis terve meie rahvas.

Ühine pingutus viis meid toona sihile. Tänapäeval nimetame sellist kogu ühiskonna ühist pingutust laiapindseks riigikaitseks. See tähendab kõikide eluvaldkondade valmisolekut kriisideks ning kogu ühiskonna kaitsmist. See tähendab arusaamist, kuidas haiglad saavad ka suuremas hädaolukorras ravida kõiki abivajajaid. See tähendab mõtlemist, kuidas me kriisiolukorras kõik kõhu täis saaksime – rahvana, kes erinevalt 100 aasta tagusest ajast üldjuhul ei kasvata endale ise toitu.

Muidugi tähendab riigikaitse täna enamat kui valmistumist klassikaliseks konventsionaalseks konfliktiks. Märksa suurema tõenäosusega võime näha suurema elektrikatkestust, lumetormi, üleujutust või rööbastelt maha sõitnud ohtlikku veost. Sellised kriisid ei ole ohuks Eesti iseseisvusele, kuid võivad halvata igapäevaelu ja vähendada turvatunnet. Kuid sellest – iga inimese turvatundest ja algab Eesti julgeolek.

Laiapindse riigikaitse arendamisel on meil veel väga palju teha. Ainult riik saab töös hoida haiglavõrku, tagada pikaajalised toiduvarud või hoida tänavatel korda. Kuid riik ei jõua kunagi kõikjale, ei tava- ega kriisiolukorras. Igaüks meist saab väga palju ära teha selleks, et ennast ja igaüks oma lähedasi igasugustes olukordades kaitsta. Lihtsad asjad: igaüks meist saab endale koju osta väikese toiduvaru. Tuletada meelde esmaabivõtted. Laadida alla Naiskodukaitse kriisiolukordade mobiilirakenduse. Hoida käepärast neid käitumisjuhiseid, mis riik paari kuu eest inimestele laiali saatis.

23.06.2019

 

Uudised

President Kaljulaid võidupühal: riigikaitse algab igaühest

President Kaljulaid võidupühal: riigikaitse algab igaühest

President Kersti Kaljulaid kutsus tänases Võidupüha kõnes üles mõtlema riigikaitsele laiemalt ja igaühe võimalustest meie kõigi turvatundele kaasa aidata. “Arendame ju ka oma Kaitseväge ja Kaitseliitu olukordadeks, mis on vähetõenäolised, kuid siiski võimalikud. Samamoodi võiksime me kõik olla valmis muudeks keerulisteks sündmusteks, mis on vähetõenäolised, aga ikkagi võivad juhtuda.,“ lisas Vabariigi President.

23.06.2019

 

President Kaljulaid Lätis: üheskoos oleme alati võidukad

President Kaljulaid Lätis: üheskoos oleme alati võidukad

Balti riikide vabadust saame edukalt hoida vaid ühiselt ja koostöös meie liitlastega nagu me seda tegime ja võitsime 100 aastat tagasi, lausus president Kersti Kaljulaid täna Võnnu lahingu aastapäeva tähistamisel Cēsises.

22.06.2019

 

President Kaljulaid andis esimese sotsiaaltöö preemia Viljandi Haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskusele

President Kaljulaid andis esimese sotsiaaltöö preemia Viljandi Haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskusele

Tänase preemia laureaadi juurest saavad abi need, kellest sagedamini kiputakse ühiskonnas mööda vaatama, lausus president Kaljulaid. „Inimesed, kes on sageli kaotanud kõik – pere, sõbrad, töö, eneseusu ja -väärikuse. Kes põhjustavad kahju endale ja tihti ka oma lähedastele ning kelle haigus paneb neid korda saatma tegusid, mille all ühiskonnas kõik kannatame.“

19.06.2019