Kõned

Vabariigi Presidendi aastalõputervitus

Head Eesti inimesed!

Tänavune aastalõpp on ilma suurte pidudeta. On muidugi väga inimlik, et just nüüd, kui ei saa, tajume nende tundide võlu ja väärtust paremini kui varem, aastavahetust hoogsalt ja koos veetes. Kõnelen minagi teiega siit, Kadriorust, mitte üheskoos tuhandetega teist mõnel linnaväljakul uut aastat oodates, nagu see viimastel aastatel on olnud.

Ühelt poolt on sest muidugi kahju. Ent ometi on ses omapere jõuluajas ja aastavahetuses mingi teistmoodi ilu – kuidagi tõsisem ja sügavam. Samas ka mõtlik nukrus, sest aasta on olnud raske. Vaikne tänutunne, kui vähemalt oma perega on kõik enam-vähem hästi. Ja selgem mõistmine, kui vähe on meile tegelikult õnneks vaja.

Paratamatult on iga aasta lõppedes me ümber neid, kellele lõppev aastaring on olnud kurb ja raske. Inimesi, kelle häält ei ole kuulda. Üksindus. Kaotusvalu. Vaesus. Kodune kurjus. Kius tööl või koolis. Lõputu hool eakate vanemate või puudega lapse eest. Haigus, mille prognoos ei ole just hea.

Ma loodan, et meil kõigil on uuel aastal rohkem aega mõelda ka neile, kellele see tänane õhtu poleks mingi pidupäev ka maailma haaranud taudita.

Kindlasti sünnib sellest keerulisest aastast ka midagi head. Veel rohkem märkamist. Rohkem mõistmist nende suhtes, kellel abi vaja. Mõni vaikija saab hääle, mõni vaikimise müür saab madalam. Rohkem hoolimist ja vähem kiusamist. Seda on vaja – liiga palju on tänases Eestis neid, kes ei häbene olla kiusajad. Nad on häälekad ja neid on kuulda. Ja neil ei ole tihti enam ka piinlik.

Aga las need teemad täna jääda. Täna on tähtis, et tegelikult on valdav enamus Eesti inimesi sellised, nagu need, kellega te praegu kõrvuti istute – head ja hingelt ilusad. Need on inimesed, kes tänasel õhtul – nagu igal muulgi – valvavad meie turvalisuse järele.

Inimesed, kes igal ajahetkel on valmis hoolitsema me tervise eest. Inimesed igas Eestimaa nurgas ja igal elualal – kõigi panus on oluline, kõigile on ruumi, kõik on olulised.

Need on Eesti inimesed, kes hoiavad üksteist. Sõltumata sellest, mis keeles mingis peres mõne minuti pärast head uut aastat soovitakse.

Inimesed, kes hoiavad üksteist, kuigi nende arusaamine mõnest elu sõlmküsimusest võib tänaseski pidulauas oluliselt erineda. Inimesed, kes armastavad üksteist, kuigi vanus, usk, nahavärv või sugu võivad olla erinevad. Või siis hoopis samad.

31.12.2020

 

Uudised

Eesti president avab Cambridge’i ülikooli Läänemere riikide õppeprogrammi

Cambridge’i ülikooli geopoliitika keskus alustab Läänemere riikide õppeprogrammiga, mis aitab suurendada teadmisi Läänemere riikide geopoliitikast ning Ühendkuningriigi rollist selles.

Programmi avaüritus toimub 20. jaanuaril kell 12.00 ning selle avab president Kersti Kaljulaid. “Tähistame jaanuaris 100 aasta möödumist Eesti ja Ühendkuningriigi diplomaatiliste suhete loomisest. Mul on väga hea meel, et maailma juhtiv ülikool on Põhjala ning Läänemere piirkonnast sügavalt huvitatud ja võtnud oma missiooniks selle mineviku ja oleviku tutvustamise,” ütles riigipea.

18.01.2021

 

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Kaja Kallase

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Kaja Kallase

President Kersti Kaljulaid kirjutas täna alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Kaja Kallas kui Riigikogu valimistel enim parlamendikohti saanud Reformierakonna esimees.

14.01.2021

 

President Kaljulaid: teen kriisiolukorda arvestades Kaja Kallasele juba täna ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks    

President Kaljulaid: teen kriisiolukorda arvestades Kaja Kallasele juba täna ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks     

Eesti inimestel ei ole praeguses kriisiolukorras aega oodata formaalsete tähtaegade kukkumist ja nii teen juba täna Eesti Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks ning alustada uue toimiva valitsuse moodustamist, ütles president Kersti Kaljulaid Kadriorus toimunud pressikonverentsil.

13.01.2021