Kõned

Eesti Ekspressi ja Äripäeva 30. sünnipäeva konverentsil “30 aastat vaba ajakirjandust Eestis”

Eesti Ekspressi ja Äripäeva 30. sünnipäeva konverentsil “30 aastat vaba ajakirjandust Eestis”

Head valvekoerad! Neljanda võimu esindajad!

Lugupeetud kuulajad, kes te olete siia tulnud, kuna teile läheb korda vaba ajakirjandus. Mulle läheb ka!

Kas te teate, mis tuleb välja Google´ist, kui guugeldada fraasi word is free? Tuleb – how to get Microsoft Word for free, ja nii lehekülgede kaupa. Palun väga, muutuv maailm. Aga veel hullem – kui guugeldada speech is free, siis tuleb teise vastena artikkel New York Times´ist, ilma küsimärgita – freedom of speech is killing us. Palju õnne! Mõnikord on Google neetult hea abiline mõtete selgitajana.

Kuid vaatamata Google´i pakutud tõele on sõna meil Eestis AD2019 vaba!

On täna, on olnud juba viimased 30 aastat ning ma olen päris kindel, et vaba sõna elab edukalt üle ka need väljakutsed, mida järgmised kolm kümnendit pakuvad. Eelkõige katsed kõrvaldada sellest põhimõttest teine pool – igaüks ka vastutab oma sõna eest.

Vaba riik ja vaba sõna on olnud eestlaste jaoks tegelikult sünonüümid. Ka mina kasutan täna oma kõnes neid termineid segamini. Vaba Eesti, vabadus Eestis, vaba ajakirjandus – neid ei saagi teineteisest lahutada.

Ajalugu on täis nii häid kui ka hoiatavaid näiteid, kuidas üks saab jõudu teisest ning kuidas üheta kaob ka teine.

Vabadustega on aga alati nii, et nende kestmiseks tuleb neid tegelikult iga päev luua. Taas ja taas. Selles ei saa üle nurga lasta, et oh, las ta seekord läks, homme võitlen edasi! Sest just võibolla see otsus, mida te täna teete – et ei tõuse püsti ja ei ütle, et selline või teistsugune käitumine ei sobi meile meie vabaduste seisukohast – see võib olla oluline. Ja seda vabadust ei saa luua poliitikud.

16.10.2019

 

Uudised

Eesti riigipeale andsid volikirjad Kreeka, Jaapani, Küprose ja Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadikud

Eesti riigipeale andsid volikirjad Kreeka, Jaapani, Küprose ja Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadikud

President Kersti Kaljulaidile andsid täna oma volikirjad üle Kreeka Vabariigi suursaadik Emmanouil (Manolis) Apostolakis, Jaapani suursaadik Hajime Kitaoka, Helsingis resideeriv Küprose Vabariigi suursaadik Georgios Zodiatis ja Haagis resideeriv Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadik Nawaf Wasfi Tell.

16.10.2019

 

President Kaljulaid kutsus kolm soome-ugri rahvaste presidenti maailmakongressile

President Kersti Kaljulaid saatis täna kutse Soome presidendile Sauli Niinistöle, Ungari presidendile János Áderile ja Venemaa presidendile Vladimir Putinile, et kutsuda nad suvel Tartus toimuvale VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile.

Eesti Rahva Muuseumis 17.–19. juunini toimuval kongressil käsitletakse lisaks keele säilitamisele ja edasiandmisele kliimamuutuste mõju rahvastele ja kultuuri innovatsiooni küsimusi. „Mul on heameel, et maailmakongress leiab sel korral aset Eesti Rahva Muuseumis, mis oma soome-ugri püsiekspositsiooniga annab ülevaate meie ühisest ja rikkalikust pärimuse varamust,“ kirjutas Vabariigi President ja lisas, et kongress annab hea võimaluse üheskoos arutada soome-ugri rahvaste kultuuripärandi hoidmist muutuvas maailmas.

15.10.2019

 

President Kaljulaid Iirimaa presidendile: toetame teid igal sammul

President Kaljulaid Iirimaa presidendile: toetame teid igal sammul

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Iirimaa presidendi Michael D. Higginsiga, kellele kinnitas Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriigi solidaarsust ja toetust Brexiti läbirääkimistel.

11.10.2019