Kõned

Eesti Arktika Nõukogu vaatlejaliikme taotluse tutvustusüritusel

Eesti Arktika Nõukogu vaatlejaliikme taotluse tutvustusüritusel

Daamid ja härrad!

Head suursaadikud!

9. novembril esitas Eesti Arktika Nõukogu vaatlejaliikme taotluse. Sellised ajaloolised sündmused toimusid vanal heal pandeemiaeelsel ajal alati silmast silma. See oleks pidanud toimuma Reykjavikis, kuna Island on nõukogu eesistujariik. Me esitasime selle aga pandeemiaajastule kohasel ja eestlastele varasemast tuttaval viisil – virtuaalselt.

Digiareng ja kliimamuutused on samuti nähtused, mis ei tunnista piire – need toimuvad oma iseloomust tingituna alati üleilmselt.

Arktikat uurivate teadlaste seas on ütlus, et mis juhtub Arktikas, ei jää Arktikasse. Kuna me oleme kõige põhjapoolsem Arktika-väline riik, oleme sealsetest keskkonnamuutustest otseselt mõjutatud. See läheb meile korda.

Meie pikaajaline polaaruuringute alane kogemus, puhta tehnoloogia alane innovatsioon, teadmised nutitehnoloogiast ja põliselanikele pööratav tähelepanu võib aidata soodustada Arktika kestlikku arengut.

Arktika on meie planeedi kõige kiiremini soojenev ala. Põhja-Jäämere triivjää sulab kiiresti. Tänapäeval ei saa me enam öelda, et Arktika soojeneb umbes kaks korda kiiremini kui terve maailm. See soojeneb juba maailmast kolm korda ja kohati veelgi kiiremini. 2020. aasta ei ole erand.

Me näeme jätkuvalt rekordeid, mis teadlasi enam ei üllata –rekordiliselt kõrged temperatuurid Svalbardi kohal Norra Arktikas, rekordiliselt kõrged temperatuurid Siberi kohal Vene Arktikas, mis põhjustas suuri metsatulekahjusid; Kanada Arktika viimase šelfiliustiku lagunemine. Arktikas on algamas uus ajastu. Arktika suvine merejää võib järgmise paari kümnendi jooksul kaduda.

04.12.2020

 

Uudised

Vabariigi Presidendi jõulukaardil näeb maailma mitmekesisust  

Vabariigi Presidendi jõulukaardil näeb maailma mitmekesisust   

Vabariigi Presidendi tänavuse jõulukaardi autor on Eesti illustraator ja kunstnik Catherine Zarip.

Kaardi kandvaks ideeks om maailma kirjusus ja linnuriik annab seda mitmekesisust hästi edasi. Vahel oleme kõik ümbritsetud endasarnastega, aga sageli leiame end olukorras – nagu kaardi pöördel –, kus samale oksale mahuvad rõõmsalt kõrvu ka hoopis teise sulestikuga linnud. Kord on ühtesid rohkem ja järgmisel hetkel on nad hoopis ise vähemuses, ent siiski rõõmsalt koos. Kõigile on ruumi.

04.12.2020

 

Kaljulaid Itaalias: Euroopa majanduste taastamine peab kaasa tooma digi- ja rohepöörde

Kaljulaid Itaalias: Euroopa majanduste taastamine peab kaasa tooma digi- ja rohepöörde

Vabariigi President kohtus täna Roomas Itaalia presidendi Sergio Mattarella ja peaministri Giuseppe Contega. President Kaljulaid arutas Itaalia juhtidega nii riikide kahepoolseid suhteid, Euroopa majanduse taasteplaane kui ka migratsiooni ja digitaliseerimisega seonduvat.

Järgmise aasta alguses tähistavad Eesti ja Itaalia saja aasta möödumist kahe riigi diplomaatiliste suhete loomisest ning nii oli mõlema kohtumise üheks peateemaks kahe riigi omavahelised suhted.

02.12.2020

 

President Kaljulaid sõidab kahepäevasele töövisiidile Itaaliasse

Vabariigi President sõitis täna varahommikul töövisiidile Itaaliasse, kus kohtub Itaalia presidendi Sergio Mattarella ja peaministri Giuseppe Contega.

Roomas toimuvate kohtumiste peateemadeks on kavandatud kahe riigi omavahelised suhted, võitlus kroonviiruskriisi ja selle tagajärgedega, digiühiskonna arengu hoogustamine, atlandiülesed suhted ning Euroopa Liidu temaatika.

02.12.2020