Kõned

Statistikaameti veebirakenduse Tõetamm esitlusel Kadrioru pargis

Liberaalseid demokraatlike väärtusi pooldava poliitikuna ei saa ma kunagi monopoliseerida tõde, seetõttu kasutan läbivalt väljendit Tark Tamm, sest see on oluliselt neutraalsem ja tõdesid, nagu me teame, võib ikka olla palju.

Demokraatia toimimiseks on vaja informatsiooni ja tõeselt informeeritud rahvast.

Kui inimestel napib informatsiooni olukorra mõistmiseks ja otsuste tegemiseks või on selleks vajalik teave maetud kuulujuttudesse ja muusse infomürasse, pole mingit lootust, et langetaksime demokraatlikus protsessi otsuseid, mis edendaksid ühiskonna võimalikult laiade rühmade huve.

Täna tundub meile, et probleemiks ei ole info vähesus, ikka rohkus. Informatsiooni mahu tohutu kasv viimastel kümnenditel, mis tekitab paljudele raskusi vajaliku leidmisel ja selle mõtestamisel.

Inimkond oli kogu oma ajaloo kestel tootnud 2003. aastaks informatsiooni ca 5 eksabaiti (viis kaheksateistkümne nulliga), kuid alates 2012. aastast elame me zettabaitide, see on kolm  suurusjärku suurema infomahu ajastus. Ja siis mõelgem sellele, et kuskil selles andmemassis voolavad ka need umbes 125 meile olulist, riiklike või isiklike otsuste langetamiseks vajalikku analüüsihoovust. Kuskil hoomamatuses on peidus meie Eesti liikumine meie ühiskonna oluliste eesmärkide saavutamise suunas või hoopis sellest eemale.

Sellises olukorras on väga hea, et  meil on see Tark Tamm, mis informeerib meid sellest, kuidas me liigume ÜRO kestva arengu, Eesti 2020 (2035) ja valitsuse tegevusprogrammidest võetud ühiskonna heaolu ja tegevust kajastavate eesmärkide või kliimaneutraalsuse suunas. Kujutame seda visualiseeritult, erinevate värvidega – värve on lihtsam hoomata kui abstraktseid mitmekohalisi arve jälgida.

Puu on üsna kirju, aga loodan, et rohelist ja kollastki tooni saab olema rohkem. See tamm aitab meil erinevalt raskesti hoomatavatest arvudest või protsentidest kergemini tajuda ja tunnetada, kuhu oleme jõudnud ja milline on meie ühiskonna tervis.

Asjade seisu tõeliseks kirjeldamiseks on vaja tajuda kõiki neid 125 karakteristikut ühtse ja areneva süsteemina, nagu seda on tammel lehed, juured, tüvi ja koor. Tajuda ühteaegu ka seda looduskeskkonda ja kliimat, milles tamm kasvab. Selle muutumist.

17.10.2019

 

Uudised

President Kaljulaid: Eesti võiks olla kliimaküsimuste katalüsaator

President Kaljulaid: Eesti võiks olla kliimaküsimuste katalüsaator

Oleme olnud digiteemade katalüsaator ja toonud terve maailma koristama. Miks me ei võiks nüüd kliimaküsimustega tegelemist tagant lükata, küsis riigipea täna Laulasmaal toimunud rohevalla inspiratsiooniseminaril.

17.10.2019

 

President Kaljulaid Okasel: tänu reservistide valmidusele on Eesti kaitstud

President Kaljulaid Okasel: tänu reservistide valmidusele on Eesti kaitstud

President Kersti Kaljulaid ütles täna hommikul Kaitseväe keskpolügoonil, et lisaõppekogunemine Okas 2019 demonstreerib taaskord Eesti reservarmee efektiivsust ja lahinguvalmidust.

17.10.2019

 

Eesti riigipeale andsid volikirjad Kreeka, Jaapani, Küprose ja Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadikud

Eesti riigipeale andsid volikirjad Kreeka, Jaapani, Küprose ja Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadikud

President Kersti Kaljulaidile andsid täna oma volikirjad üle Kreeka Vabariigi suursaadik Emmanouil (Manolis) Apostolakis, Jaapani suursaadik Hajime Kitaoka, Helsingis resideeriv Küprose Vabariigi suursaadik Georgios Zodiatis ja Haagis resideeriv Jordaania Hašimiidi Kuningriigi suursaadik Nawaf Wasfi Tell.

16.10.2019