Kõned

Euroopa muutuste ristteel

Euroopa muutuste ristteel

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Zürichis, Churchilli Euroopa Sümpoosiumil 17.11.2015


Ma tänan au eest kõnelda täna siin teie ees. Pean tunnistama, et see on raske ülesanne praegu, kõigest neli päeva pärast kohutavat, metsikut süütute inimeste mõrvamist Pariisis, kus me kõik võisime tunnistada inimelu haprust, meie avatud liberaalse demokraatia haprust silmitsi barbaarsuse, seadusetuse ja mõrvahimuga.

Oleme ligemale kolmveerand sajandit korranud mantrat, et Euroopa on rahuprojekt. Esimese poole sellest kolmveerandist sajandist Euroopa, täpsemalt siiski pool Euroopat, õitses ja kasvas meie Atlandi-ülese partneri Ühendriikide kaitse all, ehkki samal ajal lasus siin agressiivse totalitaarse Nõukogude Liidu vari. Viimasel veerandsajandil, mil väliseid eksistentsiaalseid ohte pole olnud, oleme taotlenud Euroopa taaslõimimist, nende rahvaste tagasitoomist ühisesse perre, kes olid sunnitud elama kommunistliku diktatuuri all.

Täna seisame silmitsi uute eksistentsiaalsete, väliste ja, nagu meile Pariisis nelja päeva eest meelde tuletati, ka sisemiste ohtudega.

Vaadakem näkku meie ees ja ümber seisvale tegelikkusele. Euroopa seisab keset üleminekukriisi. Kriisi, milles me paneme proovile kõik, mida Euroopa on samm-sammult saavutanud sealtpeale, kui Winston Churchill esitas siinsamas 69 aasta eest ergastava üleskutse luua Euroopa Ühendriigid.

Seda üleminekukriisi võis ette näha. Ometi lükkasime selle peale mõtlemise edasi, et tegelda Euroopa-sisese kriisiga, mis tulenes mõne Euroopa Liidu liikme vastutustundetust ja valedega palistatud prassimisest. Me uskusime viimase ajani, et see on Euroopa projekti suurim oht. Me eksisime.

Tohutu erinevus sissetulekute ja demokraatia tasemes Euroopa ning selle lõuna- ja idapoolse lähinaabruse vahel oli aina kiirenevas tempos tiksuv viitsütikuga pomm, mille plahvatamisaega aitas pikendada autoritaarsete režiimide mõju lõunas, teiselt pool Vahemerd ja Lähis-Idas. Me võiksime meelde tuletada Mihhail Gorbatšovi hoiatust 1980. aastate lõpul, et kui Nõukogude Liit kokku variseb, valgub toonasse Lääne-Euroopasse 25 miljonit inimest. Tänapäeval on see oht reaalne, allikaks mitte küll visinal kokku vajunud kommunistlik koletis, vaid kokku varisenud riigid ebastabiilsuse kaarelt, mis ulatub Põhja-Aafrikast Lähis-Itta.

18.11.2015

Fotoalbum

UUDISED

Aasta kodanik on kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti üks olulisemaid eestvedajaid Helen Sildna

Aasta kodanik on kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti üks olulisemaid eestvedajaid Helen Sildna

Kultuuriminister Indrek Saar kuulutas aasta kodanikuks kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti ühe olulisema eestvedaja Helen Sildna. Aunimetusega kaasneb sümboolne rahaline preemia ning Reti Saksa miniskulptuur "Ühiskonna õis". Tänavuse kodanikupäeva moto on "Muusika ühendab".

26.11.2015

 

President Ilves annab välja kogumikplaadi enda nooruspõlve lemmiklugudest

President Ilves annab välja kogumikplaadi enda nooruspõlve lemmiklugudest

4. detsembril ilmub president Toomas Hendrik Ilvese kogumikplaat "Teenage Wasteland – Lemmikud aastatest 1963–1978 / Favourites 1963–1978". Iga ostetud plaadi pealt läheb annetus heategevusprojektile Minu Unistuste Päev, mis viib ellu raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi.

26.11.2015

 

President Ilves: Eesti võiks olla üks kaasaegse puitarhitektuuri keskusi

President Ilves: Eesti võiks olla üks kaasaegse puitarhitektuuri keskusi

President Toomas Hendrik Ilves andis tänavuse aasta puitehitise peaauhinna Alver Arhitektidele, kes kavandasid Pühajärvele biokatlamaja.

25.11.2015

Fotoalbum