Kõned

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lõpuaktusel

Kallid lähedased kodudes!


Ma tean, et nii rektor Breden kui mina räägime praegu teie viimaste kiirete asjatoimetuste taustaks, mida te kodus teete, et kohe algaks pidulik koosviibimine. Ja see on täitsa tore.

Varsti jõuab kätte ka see hetk kui te kogunete perega ekraani ette, et läbi lukuaugu saada osa sellest viivust kui teie pereliige saab kätte diplomi. Kuidas ma tean? Meie peres oli see päev eile ja ma tean, et see viiv tundub niimoodi vaadatuna veelgi lühem kui tavaliselt.

Kallid koolilõpetajad, värsked õed!

Mulle tundub, et õdede roll ühiskonnas on otseselt seotud emantsipatsiooniga. Ja mitte ainult meie ühiskonnas. Eestis, tegelikult, on arstitöö olnud pikka aega kättesaadav ka naistele, ometi oli meilgi levinud mujal maailmas hästi tugev narratiiv, mis tegi arstist olulise ravija, Otsustaja. Ja õest tema halli, kahvatu varju. Kirjanduses tihti ka romantilise, lepliku kaaslase.

Emantsipatsioon on andnud naisele koha ühiskonnas, milletaolist muidugi ei olnud Eesti esimese õdedekooli vilistlastel. Sümptomaatiline on, et seda kooli juhtis Anna Erma sisuliselt, aga formaalselt muidugi mõni härra professor. Nii oli.

Selles koolis õpetati õdedele ka põhitõdesid selle kohta, kuidas üks medõde välja tohib näha. Ülesanne oli lihtne – märkamatus. Tõsi on ka see, et rasedatel ei õnnestunud selles koolis õpinguid jätkata.

Tänase Eesti medõed on vabal ajal tihti vägagi nähtavad. Täitsa kena on olla vabal ajal driftitüdruk, kaitseliitlane, mis iganes tegelane. Kuni tööl ollakse see, kelle peale saavad loota nii patsient kui ka arst.

Ka ei ole medõe töö enam nii soospetsiifiline kui veel mõnikümmend aastat varem. Huvitav on mõelda, miks just meie ühiskonnas, kus arstitöö tõesti ei ole olnud soospetsiifiline juba ammu, õetöö seda ikka veel võrdlemisi on. Võib-olla tuleneb see sellest, et traditsiooniliselt madalama sissetulekuga ametid jäävad igas ühiskonnas eelkõige meile, naistele.

Täna toetab Eesti meditsiinitöötajate palganõudmisi Põhjamaade tööjõuturg ja sellepärast pole olukord ka väga halb. Mis hakkabki ameti soolist kuuluvust loodetavasti vähehaaval murendama.

20.06.2020

 

Uudised

Vabariigi President kuulutas täna välja 14 seadust

President Kersti Kaljulaid kuulutas täna välja 14 seadust, mis muuhulgas puudutavad rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamist, riigihangete korraldamist ja tööampsude tegemist.

Alkoholiseaduse, kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse ja tulumaksuseaduse muudatusega pikendatakse muuhulgas kohaliku omavalitsuse üksuste jaoks eelarvestrateegia ja arengukava muudatuste vastuvõtmise ning sellest tulenevalt eelarve eelnõu ja seletuskirja volikogule esitamise tähtaegasid käesoleval aastal. Samuti muudetakse Natura 2000 erametsamaa toetuselt tulumaksu kinni pidamise regulatsiooni.

Samuti täpsustatakse alkoholimüügi tingimusi väikestes poodides.

01.07.2020

 

President Kaljulaid arutas oma Saksa kolleegiga energia-, majanduse ning Euroopa tuleviku teemasid

President Kaljulaid arutas oma Saksa kolleegiga energia-, majanduse ning Euroopa tuleviku teemasid

Saksamaal ametlikul visiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus eile õhtul Saksamaa liidupresident Frank Walter Steinmeieriga, kellega koos osaleti Eesti saatkonna 100. sünnipäeva tähistamisel. Pärast saatkonda suundusid riigipead Bellevue lossi, kus kahepoolsel kohtumisel keskenduti kliima-, energia- ning Euroopa Liidu ja selle naabruse tulevikku puudutavatele küsimustele.

30.06.2020

 

President Kaljulaid siirdub täna esimese välisvisiidina Saksamaale

President Kersti Kaljulaid siirdub täna ametlikule visiidile Berliini, et tähistada Eesti saatkonna sajandat tähtpäeva.

Lisaks kohtub riigipea Saksamaa liidupresidendi Frank-Walter Steinmeieriga ning mõjuka mõttekoja ja Saksa tööstuste liidu esindajatega, ning külastab Eesti ettevõtete Skeleton ja Ampler esindusi.

„Visiidiga tähistame Eesti saatkonna aastasada ja seeläbi kahe riigi diplomaatilisi suhteid. Eesti riigipea visiit on ka esimene ametlik visiit, mille Saksamaa peale piiride taasavamist vastu võtab ja see näitab meie suhete erilisust,“ selgitas Vabariigi Presidendi välisnõunik Lauri Kuusing.

28.06.2020