Kõned

Euroopa muutuste ristteel

Euroopa muutuste ristteel

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Zürichis, Churchilli Euroopa Sümpoosiumil 17.11.2015


Ma tänan au eest kõnelda täna siin teie ees. Pean tunnistama, et see on raske ülesanne praegu, kõigest neli päeva pärast kohutavat, metsikut süütute inimeste mõrvamist Pariisis, kus me kõik võisime tunnistada inimelu haprust, meie avatud liberaalse demokraatia haprust silmitsi barbaarsuse, seadusetuse ja mõrvahimuga.

Oleme ligemale kolmveerand sajandit korranud mantrat, et Euroopa on rahuprojekt. Esimese poole sellest kolmveerandist sajandist Euroopa, täpsemalt siiski pool Euroopat, õitses ja kasvas meie Atlandi-ülese partneri Ühendriikide kaitse all, ehkki samal ajal lasus siin agressiivse totalitaarse Nõukogude Liidu vari. Viimasel veerandsajandil, mil väliseid eksistentsiaalseid ohte pole olnud, oleme taotlenud Euroopa taaslõimimist, nende rahvaste tagasitoomist ühisesse perre, kes olid sunnitud elama kommunistliku diktatuuri all.

Täna seisame silmitsi uute eksistentsiaalsete, väliste ja, nagu meile Pariisis nelja päeva eest meelde tuletati, ka sisemiste ohtudega.

Vaadakem näkku meie ees ja ümber seisvale tegelikkusele. Euroopa seisab keset üleminekukriisi. Kriisi, milles me paneme proovile kõik, mida Euroopa on samm-sammult saavutanud sealtpeale, kui Winston Churchill esitas siinsamas 69 aasta eest ergastava üleskutse luua Euroopa Ühendriigid.

18.11.2015

Fotoalbum

UUDISED

Presidendi noore teadlase preemiale ja noore IT-teadlase eripreemiale saab kandideerida 5. detsembrini

Noore teadlase preemiale saab kandideerida kuni 35-aastane doktorikraadiga teadlane, kes teeb uurimistööd Eesti või välisriigi teadusasutuse või ülikooli juures. Preemia suurus on 5000 eurot, seda rahastab Väino Kaldoja.

30.11.2015

 

Aasta kodanik on kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti üks olulisemaid eestvedajaid Helen Sildna

Aasta kodanik on kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti üks olulisemaid eestvedajaid Helen Sildna

Kultuuriminister Indrek Saar kuulutas aasta kodanikuks kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti ühe olulisema eestvedaja Helen Sildna. Aunimetusega kaasneb sümboolne rahaline preemia ning Reti Saksa miniskulptuur "Ühiskonna õis". Tänavuse kodanikupäeva moto on "Muusika ühendab".

26.11.2015

 

President Ilves annab välja kogumikplaadi enda nooruspõlve lemmiklugudest

President Ilves annab välja kogumikplaadi enda nooruspõlve lemmiklugudest

4. detsembril ilmub president Toomas Hendrik Ilvese kogumikplaat "Teenage Wasteland – Lemmikud aastatest 1963–1978 / Favourites 1963–1978". Iga ostetud plaadi pealt läheb annetus heategevusprojektile Minu Unistuste Päev, mis viib ellu raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi.

26.11.2015