Kõned

President Toomas Hendrik Ilves: see muuseum siin Raadil on loodud Eesti rahva ja maa auks

President Toomas Hendrik Ilves: see muuseum siin Raadil on loodud Eesti rahva ja maa auks

Vabariigi Presidendi kõne Eesti Rahva Muuseumi hoone avamisel 29.09.2016 Tartus Raadil


Hea Eesti rahvas!
Kallid sõbrad!


Meie Eesti Rahva Muuseumi oma kodu on valmis saanud.

Nii on lõpuks tasutud tänuvõlg kõigi nende ees, kellele meie kultuuri ja keele kestmine oli südameasjaks, kes rajasid alusmüüri meie iseolemisele. Nende kaugem pilk ja julge mõte viisid Eesti oma riigi loomiseni.

Sellest mõttelisest reast vaatavad meid Jakob Hurt ja Oskar Kallas, Villem Reiman ja Jaan Tõnisson, Kristjan Raud ja Matthias Johann Eisen. Nende kõrval on lugematult paljud inimesed, kes oma kogumistööga, vabatahtliku ja innustava tegevusega aitasid juba üle saja aasta tagasi luua meie oma muuseumile sisu.

ERM-i oma kodu on tänuvõlg ka nende ees, kes kõige raskematel ja pimedamatel aegadel hoidsid alles Eestit ja andsid jõudu meie lootusele. Aegade tuuled ja mitmete meeled võisid olla meie vastu ükskõik kui karmid, kuid rahvana ei jätnud me aadet ja järjekindlust.

Head sõbrad!

See muuseum ja see maja siin Raadil on loodud Eesti rahva ja maa auks. Meie iseteadvuse ja iseolemise auks. Selle maja rajamine võttis küll pikka aega, nagu nii mõnedki otsused siin Eestis, kuid kindlasti sai see seda väärikam ja lausa lennukas.

On sümboolne, et avame muuseumi hoone meie taas vaba Eesti kahekümne viiendal aastal. Tõnis Lukas, Jaanus Plaat ja Krista Aru, aitäh teile, kes te olete kodu rajamise unistust läbi vabaduse aastate tänaseni edasi viinud.

Nähkem, kuidas Eesti Rahva Muuseum aitab meil kaasaegses maailmas paremini toime tulla, kesta ja kasvada. Ei ole ju tänapäeval ükski muuseum vaid vanade asjade kogum. See on keskus, kus õpitakse ja arenetakse. Nii, nagu peab iga rahva kultuur ja keel arenema, et edasi kesta.

29.09.2016

UUDISED

President Ilves: vajame ettevõtlust kõikjal Eestis

President Ilves: vajame ettevõtlust kõikjal Eestis

"Mul on eriliselt hea meel, et Arcwoodi uus tootmishoone avatakse Põlvas. See peaks jahutama nende tormakust, kelle arvates elu Eestis koonduks vaid nelja keskuse ümber," ütles president Toomas Hendrik Ilves eile õhtul Põlva servas suuri liimpuitkonstruktsioone tootva firma Arcwood by Peetri Puit uue tehasehoone avamispeol.

01.10.2016

Fotoalbum

 

Piltuudis: President Ilves kohtus põhiseaduslike institutsioonide juhtidega

Piltuudis: President Ilves kohtus põhiseaduslike institutsioonide juhtidega

President Toomas Hendrik Ilves kohtus täna Vabariigi Presidendi Kantseleis põhiseaduslike institutsioonide juhtidega. Töölõunal osalesid Eesti Panga nõukogu esimees Mart Laar, Eesti Panga president Ardo Hansson, riigikontrolör Alar Karis, õiguskantsler Ülle Madise, Riigikogu esimees Eiki Nestor, Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, Riigikogu aseesimehed Helir-Valdor Seeder ja Jüri Ratas.

30.09.2016

 

President Ilves võttis vastu nelja suursaadiku usalduskirjad

President Ilves võttis vastu nelja suursaadiku usalduskirjad

President Toomas Hendrik Ilvesele andsid täna Kadriorus oma usalduskirjad Tallinnas resideeriv Prantsuse Vabariigi suursaadik Claudia Delmas-Scherer, Stockholmis resideeriv Araabia Ühendemiraatide suursaadik Sultan Rashid Sultan Alkaitoob ning Helsingis resideerivad Iisraeli Riigi suursaadik Dov Segev-Steinberg ja Bulgaaria Vabariigi suursaadik Martin Ivanov Ivanov.

28.09.2016

Fotoalbum