Kõned

Vabariigi President Riigikogu avaistungil

Vabariigi President Riigikogu avaistungil

Head Riigikogu liikmed!

Mind paneb muretsema silmapiir. Horisont. Täpsemalt öeldes – see, mis on horisondi taga.

Nii palju on niidiotsi, mida peaksime praegu sikutama. Niidiotsi, mis viivad meid uute võimalusteni. Uute leidudeni, mis aitavad tekitada kasvu ja edenemist. Ka niidiotsi, mis tekkinud me senistest püüdlustest, senistest lootustest ja tahtmisest neid lootusi täita.

Aga ka niidiotsi, mis täna tunduvad pigem viivat murede ja valukohtadeni meie ühiskonnas. Kuid ka neil on suur potentsiaal, kui me ei pelga ja hakkame kohe harutama, ka need võivad osutuda mitte mure lappimise ja häda leevendamise kohtadeks, vaid jätkuva eduni viivateks teetähisteks.

Iga rahva ajaloost leiab seiku, mil hädast sai hilisem õnnestumine. Meenutagem.

Meie rahareform, mis tõi meid läbi 20 aasta euroalale välja, kartmata oma raha kestmise ja tugevuse pärast. Sündinud vajadusest taastada inimestes usk raha väärtusse ja riigi lubadustesse. Me proportsionaalne maksusüsteem. Sündinud suutmatusest keerukat mudelit hallata ja vajadusest motiveerida üha suurema palga teenimist ja ausat deklareerimist.

Me e-riik. Sündinud me suutmatusest paberist ja kontoritest pakatavat riiki üles ehitada.

Kas see rida peab siinkohal lõppema? Ei pea. Meil on ikka selliseid niidiotsi. Paljulubavaid ja selliseidki, mis on esmapilgul pigem pelutavad.

Me põlevkivienergeetika. On ilmselge, et ühest sektorist saab varsti kaks – põlevkivi ja energiatootmise teed lähevad lahku.

09.09.2019

 

Uudised

President Kaljulaid koristas pärast Tartu Rattamaratoni rajapervi

President Kaljulaid koristas pärast Tartu Rattamaratoni rajapervi

President Kersti Kaljulaid osales eile toimunud Tartu Rattamaratonil ning aitas pärast üritust puhastada rada maha visatud prügist. „Kurb on näha, kuidas spordiürituste järel on tihti metsades ja teepervedel tühje joogipudeleid, geelipakke ja muud prügi. Selleks, et meil oleks kõigil hea tervisespordiga tegeleda peame hoolitsema ka oma keskkonna eest,“ lausus riigipea.

16.09.2019

 

President Kaljulaid arutas Zelenskõiga kahe riigi koostööd ja arenguid Ukrainas

President Kaljulaid arutas Zelenskõiga kahe riigi koostööd ja arenguid Ukrainas

Ukrainas töövisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna Kiievis oma Ukraina kolleegi president Volodõmõr Zelenskõiga, kellega arutati viimaseid arenguid ja reformide hetkeseisu Ukrainas, samuti Ukraina ettevõtluskeskkonna ja õigusriigi küsimusi.

„Ukraina on Eesti jaoks prioriteetne riik. Sõda riigi idaosas ja Krimmi poolsaare okupeerimine ei ole ainult Ukraina probleemid, need peavad olema kogu vaba maailma ühine mure ja häirekell, mis pole helisemist lõpetanud. Riigi jõuline reformimine sellises olukorras ning samal ajal korruptsiooni vastu võitlemine ja õigusriigi jõustamine on rasked ülesanded, kuid püsimaks Euroopa Liidu ja NATO kursil pole Ukrainal valikut,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Ukraina kolleegiga. Riigipea lisas, et Eesti on Ukraina püüdlusi seni igati toetanud nii rahaliselt kui meie teadmisi ja kogemusi jagades ning see peab jätkuma.

13.09.2019

 

President Kaljulaid Kiievis: Ukrainast võib saada uus edulugu

President Kaljulaid Kiievis: Ukrainast võib saada uus edulugu

Ukraina võiks näidata kogu ülejäänud maailmale teed ja olla vabalt järgmine üleilmne edulugu, ütles president Kersti Kaljulaid Kiievis Jalta Euroopa strateegia (YES) aastakoosolekul.

13.09.2019