Kõned

Elupäästja medalite ja Päästeameti teenetemärkide üleandmisel

Elupäästja medalite ja Päästeameti teenetemärkide üleandmisel

Kallid sõbrad, mul on väga hea meel teid siin tervitada. Igal aastal on õnn ja rõõm kohtuda nende vaprate inimestega, kes ei ole kartnud. Ja kes on teinud midagi nii erilist, et te olete saanud täna siia saali koguneda.

On olnud  väga tormine aasta. Tormine ja tormiline kogu Eesti jaoks nii otseses kui ülekantud tähenduses. Lisaks on igaüks teist – elupäästjatest – viimase aasta jooksul sattunud omaenda väikese tormi silma. Olukorda, kus sündmustevaeselt kulgenud valvekord või ka lihtsalt jalutuskäik tänaval on ootamatult asendunud arusaamisega sellest, kui habras võib olla inimelu. Kuid sel hetkel polnud see mitte paarkümmend meetrit sekundis tormav tuul, mis teil hinge kinni nööris, vaid ärevus ja adrenaliin. Teie jaoks on need olnud momendid, kus julgus ja soov aidata sai võitu inimese loomulikust alalhoiuinstinktist ja see on väga-väga suur asi. Teie poolt sel hetkel tehtud otsused, valikud ja sammud olid need, mis päästsid teise inimese elu. Ja ma tõepoolest olen igaühele teile selle eest väga tänulik.


Aga tormidega on teatavasti nii, et ega me nende tekkimist väärata ei saa. Teame väga hästi, et nad igal aastal meid paratamatult tabavad. Samamoodi mõistame, et igaüks meist võib ootamatult sattuda liiklusõnnetuse, tulekahju, lähedase inimese terviserikke või ka võhivõõra inimese uppumise tunnistajaks. Me ei saa selliseid olukordi kunagi ei välistada ega lõpuni ära hoida, ja siis tuletegi mängu teie. Aga loomulikult saame me alati nendeks olukordadeks nii tehniliselt kui ka vaimselt paremini valmis olla.

Paljud teie poolt päästetud inimesed jäid ellu mitte ainult teie julguse ja pealehakkamise tõttu, vaid tihti ka põhjusel, et te oskasite neile abi anda. Ma ei räägi siinkohal vaid kutselistest päästjatest, kelle jaoks need oskused ja teadmised on elementaarsed. Aga ma räägin ka Alexander Volkovist, kes Jõhvi sotsiaalmaja korrapidajana teadis täpselt, kuidas tulekahju korral käituda. Või pensionär Juhan Paalost, kes päästis ja soojendas ujudes terviserikke saanud 90-aastast vanaprouat täpselt nii, nagu juhendid ette näevad, nagu ta oleks need just läbi lugenud.

23.09.2020

 

Uudised

President Kaljulaid kohtus USA asevälisministriga majandusküsimustes Keith Krachiga

President Kaljulaid kohtus USA asevälisministriga majandusküsimustes Keith Krachiga

Vabariigi President kohtus eile õhtul Kadriorus Ameerika Ühendriikide asevälisministriga majandusküsimustes Keith Krach’iga.

Riigipea pakutud õhtusöögil arutati kahe riigi koostööd, digitehnoloogiate ja e-riigi küsimusi ning oktoobris toimuva Kolme Mere virtuaalse tippkohtumisega seonduvat.

23.09.2020

 

Eesti riigipeale andsid volikirjad Madalmaade, Vietnami, Araabia Ühendemiraatide ja Islandi suursaadikud

Eesti riigipeale andsid volikirjad Madalmaade, Vietnami, Araabia Ühendemiraatide ja Islandi suursaadikud

President Kersti Kaljulaidile andsid täna Pärnus oma volikirjad üle Madalmaade Kuningriigi suursaadik Özlem Canel, Vietnami Sotsialistliku Vabariigi suursaadik Dang Thi Hai Tam, Araabia Ühendemiraatide suursaadik šeik Mohammed bin Maktoum bin Rashid Al-Maktoum ja Islandi Vabariigi suursaadik Auðunn Atlason.

22.09.2020

 

Algas konkurss presidendi hariduspreemiatele

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu kuulutas välja konkursi presidendi noore haridustegelase preemiale ning reaalainete preemiale, taotlusi oodatakse 16. oktoobrini.

Kummagi preemia suuruseks on 5000 eurot ning need on mõeldud taotlemise hetkel kuni 35-aastasele inimesele, kes on saavutanud Eesti hariduselus väljapaistvaid tulemusi, olgu siis õpetades, õppematerjale koostades või haridusuuendusi eest vedades. Kandidaate preemiale saavad esitada nii tingimustele vastavad inimesed ise kui ka nende kolleegid ja õpilased, samuti haridusalal tegutsevad organisatsioonid.

22.09.2020