Kõned

President Vabadussõjas hukkunud Briti meremeeste mälestamisel Kaitseväe kalmistul

President Vabadussõjas hukkunud Briti meremeeste mälestamisel Kaitseväe kalmistul

Head kohalviibijad!

Eile 100 aastat tagasi hakkas Vabadussõja alguse süngete ja raskete pilvede vahelt paistma esimene päikesekiir. Tallinna reidile saabus Briti eskaader. Sündmus, mis põhimõtteliselt muutis jõudude vahekorda Soome lahel ja sisuliselt neutraliseeris punalaevastikust tuleneva ohu Tallinnale. Ja mis sama oluline – andis nii maarindel võitlevatele Eesti sõduritele kui ka kogu elanikkonnale signaali, et Eesti ei ole enam üksi. Möönis ju ka Vabadussõja-aegne ülemjuhataja kindral Laidoner Briti laevastiku saabumisest rääkides – tsiteerin – „Millegipärast oli mul kindel tunne, et sellest momendist peale maksab Eestil edasi võidelda“.

Eesti võitis Vabadussõja kahel peamisel põhjusel. Esiteks, tänu Eesti rahva, sõjaväelaste ja riigijuhtide usule omaenda jõusse ja otsusele lootusetuna näivas olukorras siiski vastu hakata. Ja teiseks, tänu liitlaste – Ühendkuningriigi, Soome, Rootsi, Taani, Ameerika Ühendriikide jt – sõjalisele, materiaalsele ja moraalsele toele. Nii on see ka täna – meie iseseisvus ja kaitsevõime tuginevad võrdselt nii esmasele iseseisvale kaitsevõimele kui ka rahvusvahelisele koostööle, meie kollektiivkaitsele. Teisiti ei ole see kahjuks mõeldav meie suuruse ja geograafilise asukoha juures.

13.12.2018

 

Uudised

President Kaljulaid arutas Senegali riigipeaga kahe riigi koostööd

President Kaljulaid arutas Senegali riigipeaga kahe riigi koostööd

Vabariigi President on täna töövisiidil Senegalis, kus kohtus Dakaris president Macky Sall’iga. Kohtumisel keskenduti peamisel e-riigi ja digiküsimustele, aga ka regiooni julgeolekule ning koostööle rahvusvahelistes organisatsioonides.

07.12.2018

 

President Kaljulaid arutas oma Benini kolleegiga kahe riigi koostööd

President Kaljulaid arutas oma Benini kolleegiga kahe riigi koostööd

President Kersti Kaljulaid alustas täna koos äridelegatsiooniga ametlikku visiiti Benini ja see on ka esimene Eesti riigipea ametlik visiit Aafrikasse. Kohtumisel Benini presidendi Patrice Taloniga arutati kahe riigi suhteid, julgeolekuolukorda Saheli regioonis, koostöövõimalusi e-riigi arendamisel ning Eesti kandideerimist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks.

05.12.2018

 

President Kaljulaid on sel nädalal visiidil Beninis ja Senegalis

President Kaljulaid on sel nädalal visiidil Aafrikas, kus kohtub Benini ja Senegali riigipeadega, et tutvustada meie e-riigi lahendusi ja leida uusi turge Eesti ettevõtetele ning arutada Eesti kandideerimist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks. Riigipead saadab Eesti äridelegatsioon, kes sõlmib kohapeal mitu koostöölepet.

05.12.2018