Kõned

Vabariigi President 20. küüditamise mälestusüritusel Kärus

Kallid Käru inimesed,
head kokkutulnud!

Ei ole kedagi, keda ei oleks puudutanud märtsiküüditamine, juuniküüditamine ja kõik arreteerimised nende kahe küüditamise vahepeal ja hiljemgi.

Lähemad tunnid 77 aastat tagasi olid täis palju valu ja pisaraid. Paljudele jäid need tunnid viimaseks, kui nad said koos olla oma lähedastega ja näha oma kodu. Niisamuti oli see ka märtsis 1949 ja mitmel ning mitmel muul korral, kui okupandid Eesti inimesi arreteerisid ja küüditasid. Võõra võimu öine kalk prõmmimine uksele määras saatuse. Määras selle, kas sa oma ema ja isa või oma lapsi veel kunagi näed või milliseks kujunes sinu ja sinu pere edasine elutee. Kui seda üldse enam oli.

Küüditatute mälestused on emotsionaalselt raske lugemine, kuid nende kokkutulekud on toredad üritused. Need mälestused on ausad ning just see ausus annab kõige selgemalt edasi selle aja julmust. Lapsena küüditatud Asta Rohtla on kirjutanud: „Algas suremine. Kõigepealt surid beebid. Surid kõik alla 2-aastased lapsed peale ühe. 9-kuune Viiu jäi elama, sest saatuse tahtel sai tema ema korteri majja, kus asus meierei ning ta sai iga päev natuke lõssi. Osa inimesi ei tulnud šokist välja ja surid paari kuu jooksul."

Mõtleme nüüd sellele, kui palju jäi elamata noori elusid Siberisse. Kui palju neid, kellest oleks saanud teadlased või insenerid, põllumehed, ehitajad, heliloojad, kirjanikud, jäid tundmatusse. Kui palju jäi veel tegemata paljudel andekatel ja tublidel inimestel, kelle viimased sõnad kõlasid kuskil kaugete metsade vahel ning neid ei kuulnud keegi nende lähedastest. Kui palju jäi Eestis loomata.

Me võime ette kujutada, kuid aru me siiski ei saa, millest ja kui paljust me täpselt jäime ilma, mida me täpselt kaotasime.

Repressioonidega ei võideldud pelgalt meie riigi vastu, võideldi meie rahva, keele ja kultuuri vastu, meie tuleviku vastu. Selleks, et kunagi enam ei sünniks vaba Eesti riiki. Öö varjus toimetati väga eesmärgipäraselt.

14.06.2018

 

UUDISED

Piltuudis: president Kaljulaid kohtus Gruusia riigipeaga

Piltuudis: president Kaljulaid kohtus Gruusia riigipeaga

Vabariigi President kohtus täna Kadriorus Gruusia presidendi Giorgi Margvelashviliga, kes on Eestis visiidil ja osaleb homme ka Tartus EV100 tähistamisel. Kohtumise peamisteks teemadeks olid Gruusia reformide käekäik, samuti julgeolek ja NATO ning riikide kestvalt head suhted.

21.06.2018

 

President Kaljulaid: Islandil on eestlaste südames väga eriline koht

President Kaljulaid: Islandil on eestlaste südames väga eriline koht

Island oli esimene riik, kes toona oma mainega riskides tunnustas Eesti taasiseseisvumist ja on nüüd taas meie kõrval, et aidata Põhjala riikidel digihüppeks valmistuda, ütles president Kaljulaid täna Islandi presidendi Guðni Thorlacius Jóhannessoniga kohtudes.

21.06.2018

 

President Kaljulaid kohtus Rumeenia peaministriga

President Kaljulaid kohtus Rumeenia peaministriga

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Kadriorus Rumeenia peaministri Viorica Dăncilăga, et arutada riikide kahepoolseid suhteid, Euroopa kaitse ja julgeoleku küsimusi ning Euroopa Liidu eesseisvaid väljakutseid.

16.06.2018