Kõned

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Euroopa Parlamendis 2. veebruaril 2016

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Euroopa Parlamendis 2. veebruaril 2016

Kümme aastat tagasi lahkusin siinsest hoonest, et asuda uude ametisse oma riigis. Toona polnud veel euro- ega rändekriisi, ei osatud arvata, et Euroopa piire võiks muuta jõuga, ega kõneldud sellest, et Euroopa projekt võib läbi kukkuda. Samuti polnud siis veel nutitelefone, märke interneti jälgimisest ega Uberit.

Ligi kolmveerand sajandit oleme justkui mantrat korrates kõnelenud Euroopast kui rahuprojektist. Selle kolmveerand sajandi esimese osa ajal Euroopa või täpsemalt öeldes pool Euroopat õilmitses ja kasvas ning meie julgeolek oli suuresti teiste kätes, isegi agressiivse ja totalitaarse Nõukogude Liidu varjus. Viimase veerandsaja aasta jooksul oleme väliste eksistentsiaalsete ohtude puudumisel püüelnud Euroopa taaslõimimise poole, samuti selle poole, et tuua teiste sekka tagasi need riigid, kes on oma tahte vastaselt pidanud elama totalitaarse režiimi all.

Nüüd seisame vastamisi uute eksistentsiaalsete, väliste ning – nagu meile möödunud aasta novembris Pariisis meelde tuletati – sisemiste ohtudega. Me oleme segaduses, oleme hirmul ning Euroopa ei ole väga paljude jaoks enam vastus.

Mul kõlavad kõrvus William Butler Yeatsi read:

Tiireldes, tiireldes suurenevas ringis,
Ei enam pistrik kuule peremeest,
Ei püsi keskpaik enam koos, kõik lammub;
Anarhia on valla ilma peal.

Vaatame sellele uuele reaalsusele näkku. Euroopas valitseb teisenemise kriis. Kas tegutseme koos või laseme teistel sellega tegeleda? Selles kriisis paneme proovile kõik, mis Euroopa on sammhaaval alates Monnet'st ja Schumanist saavutanud. Oleme jõudmas teelahkmele, kus me kas muutume tugevamaks või laseme lõhkuvatel jõududel valitsevaks saada.

02.02.2016

UUDISED

Eesti tunnustab iseseisvuspäeva eel riigi teenetemärkidega 99 inimest

Eesti tunnustab iseseisvuspäeva eel riigi teenetemärkidega 99 inimest

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas täna alla otsusele anda Eesti Vabariigi 98. sünnipäeva eel meie riigi teenetemärgid tänuks inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti paremaks.

04.02.2016

 

President Ilves Euroopa Parlamendis: digiajastu peaks tooma kaasa euroliidu viienda vabaduse - andmete vaba liikumise

President Ilves Euroopa Parlamendis: digiajastu peaks tooma kaasa euroliidu viienda vabaduse - andmete vaba liikumise

Euroopa Parlamendi täiskogu ees täna kõnelenud president Toomas Hendrik Ilves kutsus lisaks Euroopa Liidu aluslepingutega kehtestatud inimeste, kaupade, kapitali ja teenuste vabale liikumisele toetama viienda vabadusena andmete vaba liikumist, mis oleks enesestmõistetav osa meie ühtsest digiturust.

02.02.2016

Fotoalbum

 

President Ilves esineb Euroopa Parlamendi täiskogu ees Strasbourgis

President Toomas Hendrik Ilves on töövisiidil Strasbourgis, kus ta esineb homme Euroopa Parlamendi täiskogu ees kõnega, mis keskendub välis- ja julgeolekupoliitikale ning digiarengule.

01.02.2016