Kõned

Olavipäeva jumalateenistusel Püha Olavi kiriks Vormsil  

 

Hea Vormsi rahvas!

Kui Norra kuningas Olav oma kangelastegusid tegi ja võitlusi pidas, siis osad tema ja naaberkuningriikide alamad asustasid Lääne-Saaremaa kõige läänepoolsema ala, mis umbes sellel ajal oli merest kerkinud. Ja neid inimesi pean mina oma isapoolseteks esivanemateks.

Me kõik oleme omavahel seotud ja see tuhat aastat on tegelikult olnud meie maa jaoks lühikene aeg. Me näeme teda täna teistsugusena, kui nägi Olav ja minu viikingitest esivanemad. Me näeme teda mõnevõrra kannatamas meie enda töö ja tegevuse all. Mul oli äärmiselt hea meel tänavuse aasta kirikute nõukogu väljasõiduistungil arutada koos meie erinevate kirikujuhtidega seda, kuidas me kõik koos saame hoida seda templit, mis avaneb meile siis, kui astume välja pühakodadest. Paljudele meile ongi just meri ja loodus see kõige püham.  

Ja ilmselt on meie selle sajandi ülesanne teha nii, et me igaüks anname oma panuse sellesse, et see kõik, mis ka praegu siit uksest avaneb – need vanad rannamännid, see päike –, oleks nii ka tuhande aasta pärast.

Olavipäev tähistab lõikusaja algust, kui korraga pillavad vilju me põllud, aiad ja metsad. Kui aasta on olnud hea – ja ilmade mõttes tänavune seda ju on –, näib nüüd üürikeseks viivuks kõik nii külluslik, pakatav ja vohav, püüdmas olla parim versioon iseendast.

Aga öötaevas hakkab samal ajal juba näitama tähti, linnulaulu asemele on tulnud ritsikate sirin.

Püsivamad ühe suve põllusaagist on viljad, mida lõikame koos tehtust, nagu siin, kus tänavusel olavipäeval tähistame vana kiriku taaspühitsemise 30. aastapäeva. Kiriku taastamiseks ühendasid toona jõud saarelt pool sajandit varem II ilmasõja eest pagema sunnitud, siiajäänud, vahepealsetel aastatel vormsilasteks saanud ja teisedki, kel Vormsi südames.
Mõnes kohas on kogukondadelgi kindel sünni- või taassünnihetk, nagu oleks seegi vili, mis korraga saagi andmiseks valmis saab.

29.07.2020

 

Uudised

President Kaljulaid on tänasest Eesti ringkäigul  

President Kersti Kaljulaid külastab sel nädalal Politsei- ja Piirivalveameti taktikalise parameedikute kutsemeisterlikkuse võistlust Jõgevamaal, päästeala noortelaagrit Põlvamaal, Eesti Puitmajaliidu suvekonverentsi Hiiumaal ning osaleb Olavipäeva tähistamisel Vormsil ja Varbla Puhkeküla sadama avamisel Pärnumaal. 

Täna toimuv Vormsi visiit algab hommikuse vallajuhtidega kohtumise ning Rälby külaseltsi külastusega. Riigipea osaleb ka keskpäeval algaval Olavipäeva jumalateenistusel Püha Olavi kirikus ning tutvub perekond Kanarbiku lihaveiseid kasvatava OÜ Vormsi MT-ga, perekond Talli galerii ning Saxby tuletorniga.

29.07.2020

 

President Kaljulaid: Petserimaa Vabadussõja monument on ausammas meie raskelt tulnud iseseisvusele

Meie kohus ei ole täna ainult mäletada langenuid, vaid ka õigustada enda olemasolu oma vabas Eestis, ütles president Kersti Kaljulaid Petserimaa Vabadussõja monumendi avamisel Värskas.

„See monument on mälestussammas kõigile neile, kes nende võidukate hommikute nimel oma eluga riskisid või oma elu andsid. See sammas on ausammas meie vabadusele. Kuid selle samba lugu kõneleb meile ka Eesti ajaloo rasketest aegadest, üksi jäämisest, iseseisvuse kaotamisest ning sellega kaasnenud Vabadussõja kangelaste kohutavast ja keerulisest saatusest võõra okupatsiooni all,“ selgitas president Kaljulaid.

„Need kangelased, kelle nimed siin täna ette loeti, väärivad seda, et hoiame alles oma nii raskesti tulnud iseseisvuse, mille suutsime vereta taastada. Tervitan kõiki meie üksusi kodust kaugel Afganistanis, Iraagis ja Malis. See, mida te teete, on teie kohustus nende langenute ees. Nii, nagu on ka meie diplomaatide igapäevane töö rahvusvahelistes organisatsioonides hoida meie liitlassuhteid ja partnerlust selleks, et langenud ei oleks langenud asjata,“ lisas riigipea.

20.07.2020

 

Vabariigi President kuulutas täna välja 14 seadust

President Kersti Kaljulaid kuulutas täna välja 14 seadust, mis muuhulgas puudutavad rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamist, riigihangete korraldamist ja tööampsude tegemist.

Alkoholiseaduse, kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse, kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse ja tulumaksuseaduse muudatusega pikendatakse muuhulgas kohaliku omavalitsuse üksuste jaoks eelarvestrateegia ja arengukava muudatuste vastuvõtmise ning sellest tulenevalt eelarve eelnõu ja seletuskirja volikogule esitamise tähtaegasid käesoleval aastal. Samuti muudetakse Natura 2000 erametsamaa toetuselt tulumaksu kinni pidamise regulatsiooni.

Samuti täpsustatakse alkoholimüügi tingimusi väikestes poodides.

01.07.2020