Kõned

Vabariigi President Vabadussõja murdelahingute mälestamisel ja Kehra lahingu mälestussamba avamisel

Vabariigi President Vabadussõja murdelahingute mälestamisel ja Kehra lahingu mälestussamba avamisel

Kallid kohalviibijad, hea Eesti rahvas!

Head uut aastat, head uut rahulikku aastat! Eile oli mul võimalus viibida suures lauluproovis. Meid ootab ees laulupidu ja 150 aastat laulupidude traditsiooni. Aga mitu korda päeva jooksul, eriti kuulates meeskoori, tuli mulle meelde see, mis oli Eestis 100 aastat tagasi. Olukord oli toona trööstitu. Vabadussõja esimene kuu oli olnud noorele Eesti Vabariigile üsna lootusetu.


Novembri lõpust alates oli vähestest ohvitseridest, vabatahtlikest ja mobiliseeritutest koosnev rahvavägi nii Viru- kui ka lõunarindel aina taganenud. Loovutasime  ühe linna teise järel vaenlasele. Neil päevil 100 aastat tagasi oli rinne välja jõudnud siia Aegviidu kanti ja Tallinnani jäi 35 kilomeetrit. Tõsi, ka siis plaaniti veel ühte taandumist. Aga kui siit mõne kilomeetri kaugusel Kehras asuvas 1. Eesti diviisi staabis tehti kindralmajor Aleksander Tõnissonile ettepanek ka staap määrustikukohaselt Raasikule tagasi tõmmata, siis ta keeldus järsult seda järjekordsest taganemist läbi viimast. Seetõttu lõppeb ka diviisistaabi asukohta märkiv mälestustahvel Kehra jaamahoone seinal sõnadega: „Siit ei taganetud“.  

06.01.2019

 

Uudised

Vabariigi President teeb ettepaneku nimetada Riigikohtu esimeheks Villu Kõve

Vabariigi President teeb ettepaneku nimetada Riigikohtu esimeheks Villu Kõve

President Kersti Kaljulaid tegi täna Riigikogule ettepaneku nimetada Riigikohtu esimeheks tunnustatud õigusteadlane ja praegune Riigikohtu tsiviilkolleegiumi esimees Villu Kõve.

14.01.2019

 

President Kaljulaid esitas ettepaneku Priit Pikamäe ametist vabastamiseks

President Kersti Kaljulaid allkirjastas eile õhtul ettepaneku, mille kohaselt vabastatakse Priit Pikamäe Riigikohtu esimehe ametist seoses tema kandidatuuriga Euroopa Kohtu kohtujuristiks.

10.01.2019

 

Vabariigi aastapäeva vastuvõtu kontserdi lavastaja on Hendrik Toompere jr

Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtt toimub sedakorda Tallinnas rahvusooperis Estonia ja vastuvõtu kontserdi lavastaja on Hendrik Toompere jr.

„Tegu on sünnipäeva tähistamisega, mis on tore sündmus ja me soovime teha kontserti, mis oleks pidulik, helge, isegi lõbus. Oleme inspireerunud meie presidendi kõnedes tihti esinevast motiivist – neis jälgedes, mida me täna jätame, kõnnivad tulevikus meie lapsed,” selgitas Hendrik Toompere jr plaane lähemalt. Vastuvõtu kontserdi muusikajuht on Rasmus Puur, kunstnik Kristjan Suits, dramaturg Mehis Pihla ja sündmuse produtsent Priit Mikk.

09.01.2019