Kõned

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves aasta põllumehe väljakuulutamisel 28. oktoobril 2014

Lugupeetavad Aasta Põllumehe auhinna nominendid,
head konkursi korraldajad,
head sõbrad.


Seisan teie ees vastakate tunnetega. Tean, nagu teiegi, et Eesti põllumajanduse ja maamajanduse seis on hetkel paljulubav, kuid teisalt ka keeruline.

Eestist on saanud üks tõhusamaid, parima konkurentsivõimega põllumajandusriike. Seda tänu investeeringutele ja eurotoetustele, aga eriti tänu teie oskustele ja tööle. Meie asukoha ja kliimavöötme kiuste.

Sel aastal oli ilm hea ja saagid ühed parimad. Nagu ma põllumajandusminister Ivari Padarilt hiljuti kuulsin, pole iialgi varem, Liivimaa Henriku kroonikatest alates, koristatud Eesti põldudelt 1,2 miljonit tonni teravilja.

Tahan kiita ka töötlejaid. Kodumaise toidukauba valik kauplustes lööb silmade eest kirjuks. Lisaks tarbijate isiklike eelistuste arvestamisele mõtleb tänapäeva tootja ka tervisele ja kvaliteedile. See on õige suund. Veel mõne aasta eest tekitas e-ainete ja erinevate transrasvade teematõste ühiskonnas mõistmatust. Täna aga käsitlevad meie tootjad toidu ehedust olulise müügiargumendina. Mitte ainult turul ja ökopoes, vaid ka suurtes kaubahallides.

Nüüd aga muredest. Kardetavasti ei jää meile 2014ndat põllumajandusaastat meenutama mitte uudised maameeste töökusest ja tublidusest. Meelde jäävad hoopis ootamatult tekkinud hinnalangus maailmaturul, katk ja sõda.

Pean silmas meie Ukraina sõprade võitlust vabaduse, demokraatia ja oma riigi terviklikkuse eest, aga ka meid otseselt puudutavat vaba maailma kaubandussõda Venemaaga. Venemaa kehtestatud põllumajandussaaduste ja toidukaupade ostukeeld lööb kõige valusamalt Eestit, Soomet, Lätit ja Leedut.

Kui turud on küllastunud või paigas, siis võtab uute usaldusväärsete ostjate leidmine aega. Ma väga loodan, et Eesti põllumajandusministeerium, väliskaubanduse eest vastutav minister ja välisministeerium saavad oma tööga hakkama. Uute turgude leidmine pole pelgalt pääsemine hädaolukorrast. See on ka pikemas vaates majanduslikult tark. Me oleme kord seda juba suutnud, kui turg idas 1990ndail kokku kukkus. See on võimalik ka nüüd.

28.10.2014

UUDISED

President Ilves: langetan pea õpetaja Ene Sarapi elu ja töö ees

President Ilves: langetan pea õpetaja Ene Sarapi elu ja töö ees

President Toomas Hendrik Ilves käis täna Viljandi Paalalinna koolis, kus esmaspäeval hukkus koolitulistamises õpetaja Ene Sarap. Riigipea pani tema leinaraamis foto juurde lilled ning kohtus kooli õpetajatega.

31.10.2014

Fotoalbum

 

President Ilves hariduspreemiate üleandmisel õpetajatele: tänan teid lastele eeskujuks ja sõbraks olemise eest

President Ilves hariduspreemiate üleandmisel õpetajatele: tänan teid lastele eeskujuks ja sõbraks olemise eest

President Toomas Hendrik Ilveselt said täna Vabariigi Presidendi Kantseleis 2014. aasta hariduspreemiad Miina Härma Gümnaasiumi muusikaõpetaja Kadri Leppoja, kauaaegne Tallinna Muusikakeskkooli keemiaõpetaja Väino Ratassepp ning Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse tehnoloogiavaldkonna juhataja ja mäekeemiatööstuse õpetaja Galina Trofimova. Reaalteaduste eripreemia pälvis Saaremaa Ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja Indrek Peil.

30.10.2014

Fotoalbum

 

Riigipea juures kogunenud omavalitsuse ümarlaud arutas kohaliku ettevõtluse toetamist ja koostööd riigikaitse vallas

Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling andis ülevaate Venemaa kehtestatud piirangutest Euroopa Liidu riikide põllumajandustoodangu sisseveole ja Eesti tootjatele uute turgude leidmise võimalikkusest. Samuti rääkis ta kohaliku konkurentsivõimelise ettevõtluse toetamisest.

29.10.2014