Kõned

Millist Eestit jõuame pidada?

Millist Eestit jõuame pidada?

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves kärajapäeval 15. jaanuaril 2015 Energia Avastuskeskuses


Head sõbrad,


me kõik teame toda vana lugu elevandist ja teda kompivatest pimedatest. Seda ma ei hakka uuesti rääkima. Alustan hoopis lühinägelikust, kes on kaotanud ära oma prillid. Kangusega nii umbes miinus viis. Näed läbi kerge udu seda, mis on käeulatuses. Ja see tundubki siis kogu maailm.

Head sõbrad, kaasamõtlejad,

otsime prillid üles. Püüame vaadata Eesti riigi korraldust tervikuna. Mõtleme valjusti selle üle, mida näeme. Seejuures teisi süüdistamata, ennast väga kiitmata, isiklikke huve ja mundriau kõrvale jättes.

Vana võitluskaaslane Eiki ütles oma aastalõpu pöördumises mu meelest õigesti: meie edu alus on olnud rahulolematus. Jah. Rahulolematus ja riigimehelikkus.

See tähendab söakust asju ette võtta. Võtta endale keeruliste küsimuste lahendamise vastutus. Ja mitte peesitada rahulolematuses, vaid saada sellest innustust.

Eesti riigihaldus ja kohalik omavalitsus on rahvusvahelises võrdluses heal tasemel. Kogu kriitika, kohati õiglase kriitika kiuste on rahvas valinud päris tegusaid Riigikogu koosseise. Meil on olnud tugevaid peaministreid ja häid valitsuskabineti liikmeid. Meie ametnikud on haritud. Eesti on teinud vajalikke reforme.

Sest kuidas muidu oleksime paljudes erinevates valdkondades maailma tipus või selle lähedal? See pole tulnud iseenesest, ega ka meie loomuliku geniaalsuse tulemusena. Midagi on meie valitsused ja ametnikud teinud õigesti.

15.01.2015

Fotoalbum Videogalerii

UUDISED

Piltuudis: President Ilves kohtus Horvaatia peaministriga

Piltuudis: President Ilves kohtus Horvaatia peaministriga

Tänane kohtumine Horvaatia peaministri Zoran Milanović'iga keskendus kahe väikese samameelse riigi ühisele tegutsemisele Euroopa Liidus, kus meie ühtse välis- ja julgeolekupoliitika kujundamisel on võrdne roll kõikidel liikmesriikidel. Kohtumisel kõneldi ka teiste Balkanimaade poliitilisest ja majanduslikust lõimumisest Euroopa Liiduga, mille täieõiguslik liige on Horvaatia aastast 2013.

26.01.2015

Fotoalbum

 

President Ilves: Euroopa Liit peab kinnitama meie ühtsust ja otsusekindlust agressori ohjeldamisel

"Venemaa toetatud separatistide terrorirünnak Mariupolis, kui laupäeva hommikul hukkusid rakettide läbi kümned tsiviilelanikud ja veel rohkem sai haavata, on alatu ja jõhker kuritegu," ütles president Toomas Hendrik Ilves, avaldades kaastunnet surmasaanute lähedastele ja lootes haavatute kiiret paranemist.

25.01.2015

 

Valitsused peaksid lähtuma positiivsest visioonist ning digiarengule oma riikides igakülgselt kaasa aitama

Valitsused peaksid lähtuma positiivsest visioonist ning digiarengule oma riikides igakülgselt kaasa aitama

President Toomas Hendrik Ilves osales Davosis Maailma Majandusfoorumil digitaalsele arengule ning geopoliitikale keskenduvates kõrgetasemelistes paneelides. Samuti kohtus Eesti riigipea Maailma Majandusfoorumi raames mitmete ülemaailmsete tehnoloogiaettevõtete, nagu Kudelski Grupp, Google, Cisco juhtidega; samuti Kanada välisminister John Baird'iga. Tagasi Eestisse jõuab riigipea täna õhtul.

24.01.2015

Fotoalbum Videogalerii