Kõned

President Ilves parlamendiaastat avades: Eesti peab saama iga aastaga suuremaks vaimult, mõjult, heaolult

President Ilves parlamendiaastat avades: Eesti peab saama iga aastaga suuremaks vaimult, mõjult, heaolult

Austatav Riigikogu XII koosseis,
peaminister ja Vabariigi Valitsuse liikmed,
mu daamid ja härrad, head sõbrad.


Elame praegu rahutut ja keerulist aega. Olen korduvalt kinnitanud, et Eesti julgeolek on paremini tagatud kui kunagi varem. Vähem kui nädala eest saime sellele kinnitust, kui president Barack Obama ütles siinsamas Tallinnas selgelt ja otsekoheselt, et Tallinn, Vilnius ja Riia on sama hästi kaitstud kui Berliin, Pariis ja London. Oleme teinud omal ajal õigeid otsuseid, alates vene vägede väljasaamisest kakskümmend aastat tagasi kuni ühistest kokkulepetest kinnipidamiseni juba NATOs olles. Nüüd näeme, et see ei olnud asjata.

Maailm meie ümber, meie lähim naabrus on muutunud. Tegelikkuseks on saanud see, mille kordumist me lootsime enam mitte näha. Ukrainas käib sõda. Seda alustas riik, mille piir jääb Tallinnast mõnesaja kilomeetri kaugusele. Sealpool on maskid langenud.

Me näeme, kuidas Venemaa isoleerib end üha enam demokraatlikest riikidest. Ukrainas mahitas ta alguses relvastatud separatiste ja lõpuks tungis naaberriiki oma sõjaväega. Eesti territooriumilt röövis Venemaa julgeolekuteenistus FSB Eesti kodaniku, viis ta Moskva vanglasse ja takistab isegi Eesti konsulil Eesti kodanikuga kohtumast. Venemaa sõjaline tegevus tõi kaasa demokraatlike riikide sanktsioonid. Eesti teeb kõik võimaliku – ka koos liitlastega –, et siit röövitud Eesti kodanik kiiresti koju naaseks.

Aga see, mis meie naabruses toimub, tuletab meelde: julgeolek ja heaolu pole enesestmõistetavad. Mõlema nimel on vaja pingutada. Ja on mõtet pingutada. Meie kunagised õiged otsused, valik demokraatia, õigusriigi, Euroopa Liidu ja NATO kasuks, on praegu me parim kaitse. Nüüd jätkugu meil tarkust ja tugevust ka edaspidi õigeid valikuid teha.

08.09.2014

UUDISED

President Ilves Riigikaitse Nõukogus: Eesti teeb koos liitlastega kõik võimaliku oma kodaniku tagasipöördumiseks

"Eesti Vabariigi kodaniku, Kaitsepolitsei ametniku Eston Kohveri röövimine Eesti territooriumilt ja tema viimine Moskva vanglasse on vastuolus rahvusvahelise õigusega. Eesti teeb koos liitlastega kõik võimaliku oma kodaniku tagasipöördumiseks," kinnitas president Toomas Hendrik Ilves, kelle kutsel kogunes täna Riigikaitse Nõukogu.

16.09.2014

 

President Ilves Kiievis: reformide algatamine Ukrainas on praegu hädavajalik Heraklese töö

President Ilves Kiievis: reformide algatamine Ukrainas on praegu hädavajalik Heraklese töö

"Ukraina valib ise oma tee ja selle eest on ta langenud agressiooni ohvriks. Kogu Euroopa Liit peab ühel meelel seisma oma toetuses Ukraina kõrval," ütles president Toomas Hendrik Ilves 11. Jalta Euroopa strateegiakonverentsi "YES" avapaneelis. Krimmi annekteerimise tõttu peetakse mõjukas rahvusvaheline konverents seekord Kiievis.

12.09.2014

Fotoalbum Videogalerii

 

President Ilves kohtus Ukraina liidritega

President Ilves kohtus Ukraina liidritega

See, mis toimub praegu Ukrainas, on võitlus Euroopa ja mitte-Euroopa vahel; see pole ainult sõjaline küsimus, mille üheks osapooleks on Venemaa agressiivsus, vaid väärtuste konflikt, võitlus suletud ja avatud ühiskonna vahel, tõdes president Toomas Hendrik Ilves, kes täna kohtus Kiievis Ukraina presidendi Petro Porošenko, peaminister Arseni Jatsenjuki ja välisminister Pavlo Klimkiniga.

11.09.2014

Fotoalbum Videogalerii