Kõned

President Toomas Hendrik Ilvese kõne linnade ja valdade päeval

Mu daamid ja härrad. Tere hommikust ja ka minu poolt tere tulemast järjekordsetele linnade ja valdade päevadele.


Kindlasti on paljudel, ja minul ka, kiusatus küsida, kas meie tänavustel aruteludel on ka mingi mõju peatselt ametisse astuva uue valitsuse tegevusele. Või kui päris otse küsida: kas omavalitsuste elus ja töökorralduses midagi ka tegelikult nelja aasta jooksul muutub?

Lootust on. Esimest korda üle väga pika aja võeti Riigikogu valimiste kampaanias jutuks riigihaldus. See on keeruline ja sügav teema. Riigihalduse ja kohaliku omavalitsuse reform on see valdkond, millest rääkisin ka valimiste järel kõigi parlamenti valitud erakondade juhtidega. Vaatenurki oli erinevaid, küll kindlamaid, aga ka ebalevaid.

Selge on seegi, et esmalt tahavad tulevase valitsuse liikmed omavahel selgeks rääkida, mida keegi selle reformi all täpselt silmas peab. Sest mäletame ju hästi, et valimislubadustes nimetati riigireformiks pea kõike alates Riigikogu liikmete arvu vähendamisest kuni õigusloome revisjonini. Sinna vahele jäid ka erinevad ideed kohaliku omavalitsuse töö ümberkorraldamiseks. Teisalt varitseb täiendava arutelu taga oht, et taas luuakse komisjon või paar, mis hakkab alustuseks linnade ja valdade praegust seisu analüüsima ja kaardistama. Seda on tehtud paarkümmend viimast aastat. Erinevaid plaane ja ettepanekuid on seinast seina.

Üks on vist kõigi seniste analüüside ja kaardistuste abil selgeks tehtud: praegusel kujul jätkata ei ole võimalik. Ja siin ei aita linnade ja valdade liitude üleskutsed poliitikutele, justkui piisaks majanduskriisieelse rahastamismäära taastamisest. Ei piisa, ja te kõik teate seda hästi. Omavalitsuste erinevused, vastuolu neile pandud ülesannete ja tegeliku suutlikkuse vahel ülesannetega hakkama saada on karm tegelikkus, mida pole mingit mõtet kauem ignoreerida.

25.03.2015

UUDISED

President Ilves võttis vastu Kanada suursaadiku volikirjad

President Ilves võttis vastu Kanada suursaadiku volikirjad

Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves võttis täna Kadriorus vastu Kanada suursaadiku Alain Hausser'i volikirjad. Kanada suursaadik resideerib Riias.

25.03.2015

Fotoalbum

 

President Ilves: Eesti on vapustatud ülitraagilisest lennuõnnetusest Euroopa südames

President Toomas Hendrik Ilves avaldab kaastunnet täna Prantsusmaa Alpide lõunaosas alla kukkunud lennufirma Germanwings reisilennukis Airbus A320 hukkunute lähedastele.

24.03.2015

 

Vabariigi President kutsus Riigikogu uue koosseisu 30. märtsiks esimesele istungile

Vabariigi President kutsus Riigikogu uue koosseisu 30. märtsiks esimesele istungile

President Toomas Hendrik Ilves kutsus Riigikogu XIII koosseisu esimese istungi kokku 30. märtsiks.

24.03.2015